Korekta na rynku złotego...

Podczas notowań nocnych, po nie najgorszych wczorajszych danych z amerykańskiej gospodarki, euro zyskiwało na wartości wobec dolara, osiągając swoje maksimum na poziomie 1,3276.

RYNEK MIĘDZYNARODOWY

Podczas notowań nocnych, po nie najgorszych wczorajszych danych z amerykańskiej gospodarki, euro zyskiwało na wartości wobec dolara, osiągając swoje maksimum na poziomie 1,3276. Lepsze wyniki kwartalne od oczekiwań opublikował JP Morgan Chase, co przyczyniło się do poprawy nastrojów na rynku. Tym samym lepszy sentyment został zdyskontowany przez amerykańskich inwestorów, gdzie główne indeksy za Oceanem zakończyły sesję po zielonej stronie notowań. Podobnie było w Azji, gdzie przodował japoński indeks NIKKEI 225, który zamknął się na 2,58% plusie. Dzisiaj z Eurolandu poznamy bilans handlu zagranicznego za listopad, który prognozuje się w wysokości –5 miliardów EUR. Następnie zza Oceanu światło dzienne ujrzy inflacja CPI za grudzień oraz napływ kapitału długoterminowego w listopadzie. Niemniej uwaga inwestorów będzie koncentrowała się głównie na produkcji przemysłowej za grudzień oraz indeksie nastroju Uniwersytetu Michigan za styczeń. Prognozy analityków zakładają odpowiednio 1 miliard USD oraz 59 punktów.

Sytuacja techniczna EUR/USD: Złoty dalej traci i na razie nie widać sygnałów na odwrócenie tendencji. Wczoraj zostały zaatakowane zeszłoroczne szczyty na parze EUR/PLN, co otwiera drogę do dalszych wzrostów. Otwarcie sesji poniżej 4,1900 będzie zapowiadać ruch na południe do 4,1400. Otwarcie powyżej sprowokuje wzrost do dzisiejszych szczytów 4,2300. Dla pary USD/PLN silnym oporem jest poziom 3,2200, gdzie spodziewamy się realizacji zysków i umocnienia złotego. Na dzisiejszą sesję ważny poziom to 3,1830. Jeżeli sesja otworzy się poniżej tego poziomu to będzie to oznaczało spadek kursu w rejony 3,1400. Otwarcie sesji powyżej 3,1830 spowoduje wzrost w kierunku 3,2245.

RYNEK KRAJOWY

W trakcie godzin nocnych złoty po silnym uprzednim osłabieniu, odzyskiwał siły zarówno do euro jak i dolara. Tym samym para EUR/PLN uzyskała swoje minimum na poziomie 4,1568 oraz USD/PLN 3,1356. Jako przyczyny aprecjacji złotego należy uznać poprawę sentymentu na rynku, a w konsekwencji obniżenie awersji do aktywów z regionu. Indeks WIG20 wczoraj stracił na wartości blisko 1%, przy umiarkowanych obrotach. Z rodzimej gospodarki nie poznamy dzisiaj żadnych publikacji makro, zatem złoty będzie kształtował się pod wpływem czynników globalnych.

Sytuacja techniczna złotego: Odbicie od poziomu Fibo $1,3060, nie zmniejsza ryzyka dalszych spadków na parze EUR/USD. Krótkoterminowe wskaźniki podpowiadają możliwy spadek do silnego wsparcia $1,3017. W przypadku przebicia tego poziomu niedźwiedzie mogą sprowadzić rynek w rejony $1,2900. Opór na poziomie $1,3280 stanowi silną barierę na dzisiejszą sesję. Jeżeli inwestorzy z Azji pokonają go dziś w nocy, to na początku przyszłego tygodnia możemy zobaczyć wyższą cenę dolara za euro w rejonach $1,3500.

Część makroekonomiczna: Łukasz Leszczyński
Część techniczna: Aleksander Napołow
ECM S.A.

| Opracowany materiał jest opinią na temat rynku, stanowi wyraz najlepszej wiedzy autorów popartej informacjami z kompetentnych źródeł i nie stanowi "rekomendacji" lub "doradztwa" w rozumieniu Ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi. ECM S.A. nie ponosi odpowiedzialności za decyzje podejmowane na podstawie przekazanego materiału. Bez zgody ECM S.A. nie może być dystrybuowany lub przekazywany dalej. |
| --- |

eurowalutyzłoty

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)