Trwa ładowanie...
gaz łupkowy

Korolec: wkrótce projekt przepisów ws. gazu łupkowego

Wprowadzenie przepisów dotyczących eksploatacji gazu łupkowego wymaga zmiany co najmniej dziewięciu ustaw; konkretne projekty powinny być gotowe w najbliższych tygodniach - zapowiedział minister środowiska Marcin Korolec.

Share
Korolec: wkrótce projekt przepisów ws. gazu łupkowego
Fot: AFP/Karen Bleier
d1yn1ev

- Aby przełożyć przyjęte przez rząd założenia w tym zakresie na język konkretnych przepisów, zmieniamy co najmniej dziewięć, jeśli nie więcej, ustaw; to żmudny proces legislacyjny - powiedział w piątek PAP minister, uczestniczący w sympozjum gospodarczym w Zawierciu (Śląskie).

Pytany, czy projekty będą gotowe wiosną tego roku, minister ocenił, że powinno nastąpić do wcześniej. - W najbliższych tygodniach. Propozycje naszej ustawy będą przedstawione szybko. To jest proces, który trwa - zapewnił.

Korolec przypomniał, że w październiku ubiegłego roku rząd przyjął założenia regulacji dotyczących m.in. gazu łupkowego.

d1yn1ev

- Nowe regulacje nie będą abstrahowały od tych założeń - zapewnił minister, pytany m.in. o wysokość opodatkowania podmiotów zajmujących się eksploatacją gazu łupkowego. Dodał, że szczegóły w tej sprawie przygotowuje resort finansów.

W przyjętych przez rząd założeniach przewidziano m.in. wprowadzenie podatku od wartości wydobytego surowca: 5 proc. dla gazu i 10 proc. dla ropy naftowej. Zaplanowano również specjalny podatek węglowodorowy w wysokości 25 proc. od nadwyżki przychodów nad wydatkami. Planowane obciążenia z tytułu wszystkich podatków i opłat pobieranych od branży wydobywczej mają wynieść ok. 40 proc. ich zysków brutto.

Korolec uczestniczył w Zawierciu w sympozjum "Gospodarka i administracja publiczna". Patronat nad spotkaniem objęła Polska Agencja Prasowa.

d1yn1ev

Podziel się opinią

Share
d1yn1ev
d1yn1ev