Trwa ładowanie...

Koronawirus. Nie masz pomysłu na prezent pod choinkę? Kup... pulsoksymetr

Pulsoksymetry biją rekordy sprzedaży. I nic dziwnego. Sam rząd zaleca ten sprzęt przy monitorowaniu stanu swojego zdrowia. Eksperci też są zgodni - w starciu z koronawirusem warto jest mieć go w domu.

Zapotrzebowanie na pulsoksymetry pojawiło się wraz z informacją od Ministerstwa ZdrowiaZapotrzebowanie na pulsoksymetry pojawiło się wraz z informacją od Ministerstwa ZdrowiaŹródło: East News
dhp5ywz
dhp5ywz

Pulsoksymetr - mały, zgrabny gadżet, który na upartego zmieści się nawet do większego portfela. Pomaga monitorować dwa ważne parametry, gdy zachorujemy na COVID-19.

- Urządzenie bada saturację (nasycenie) krwi tlenem względem 100 proc. oraz mierzy nasz puls. Właśnie te dwa parametry pojawiają się na ekranie po założeniu pulsoksymetru na palec - tłumaczy dr Andrzej Zapaśnik z Federacji Związków Pracodawców Ochrony Zdrowia Porozumienie Zielonogórskie.

Jeśli spojrzymy na ekran urządzenia i wskaźnik saturacji krwi będzie wynosił od 95 wzwyż, oznacza to, że poziom natlenienia krwi jest prawidłowy. Jeśli jednak jest niższy, powinno to budzić czujność. - Z kolei jeśli spadnie poniżej 90, powinniśmy być hospitalizowani - dodaje dr Zapaśnik.

Mobilność urządzenia i fakt, że po kilku sekundach po użyciu możemy się dowiedzieć, czy poziom naszej krwi jest odpowiednio natleniony, wpłynęły na jego popularność. Na Allegro znajdziemy setki aukcji oferujących pulsoksymetry.

Vistula zaczęła robić dresy. W czasie pandemii sprzedaż idzie świetnie

Na jednej z popularniejszych aukcji znajdziemy jeden z najtańszych pulsoksymetrów. Niecałe 20 zł to jest dolna granica, w jakiej oscyluje cena za gadżet. I jak widać, cena przyciąga. Prawie 4 tys. osób zakupiło na tej aukcji ponad 8 tys. sztuk pulsoksymetrów.

Allegro
Allegro

Cena na aukcjach waha się od 20 do nawet 350 zł za sztukę. Z kolei w aptekach czy sklepach ze sprzętem medycznym, pulsoksymetr dostaniemy średnio za 120-130 zł. Jak widać rozstrzał cen jest dość spory, jednak ekspert zaleca, by urządzenie kupować tylko w sprawdzonych miejscach

dhp5ywz

- Zawsze zalecam pacjentom, by kupowali sprzęt medyczny w aptece. Daje to jednak gwarancję, że urządzenie posiada certyfikaty i jest dopuszczone do obrotu właśnie jako sprzęt medyczny. Nie polecałbym tych tanich pulsoksymetrów, bo istnieje ryzyko, że nie będą poprawnie mierzyć parametrów - zaznaczył dr Zapaśnik.

Ministerstwo Zdrowia wyznacza trendy

- Zapotrzebowanie na pulsoksymetry pojawiło się wraz z informacją od Ministerstwa Zdrowia, że pacjenci będą nimi leczeni w warunkach domowych - mówi Monika Łopaciuk, członek Związku Aptek Franczyzowych.

A mowa o nowej strategii leczenia zakażonych koronawirusem, jaką na początku listopada wdrożyło Ministerstwo Zdrowia. Program Domowej Opieki Medycznej obejmuje osoby, które łagodnie przechodzą chorobę, a ich stan zdrowia monitorowany jest właśnie za pomocą pulsoksymetrów i specjalnej aplikacji na telefon.

dhp5ywz

- Wskazani przez lekarzy pacjenci otrzymają pulsoksymetry i będą leczyć się w domach - mówił na początku listopada minister zdrowia Adam Niedzielski. Warto tu wspomnieć, że finansowane przez państwo pulsoksymetry przysługują tylko tym osobom, u których test na koronawirusa dał pozytywny wynik. Urządzenia dostarcza Poczta Polska.

Na święta dla najbliższych

Informacja o nowym "pomocniku" w kontrolowaniu zdrowia zakażonych osób poniosła się w mediach wielkim echem. Na tyle wielkim, że w niektórych aptekach trzeba było czekać kilka dni na dostępność sprzętu.

- Sprzedaż pulsoksymetrów wzrosła o ponad 2000 proc., w porównaniu z okresem wakacyjnym. Wielu młodszych klientów kupuje urządzenie dla swoich starszych już rodziców, można to zauważyć szczególnie teraz w tym okresie przedświątecznym - mówi Monika Łopaciuk.

dhp5ywz

I nic dziwnego. W końcu według oficjalnych statystyk, około 500-600 osób umiera dziennie z powodu COVID-19. Jak z resztą zaznacza dr Zapaśnik, wielu pacjentów trafia do szpitala po prostu za późno. Pulsoksymetr pozwala na bieżąco kontrolować saturacje krwi. Kiedy widzimy niepokojącą zmianę, można szybko zareagować.

- Myślę, że kupiłbym pulsoksymetr w prezencie dla bliskiej rodziny. W przypadku tego urządzenia jedna sztuka może być używana przez więcej osób, więc ja bym mógł obdarować nim np. domostwo w którym mieszka moja bliska rodzina - stwierdził dr Zapaśnik.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
dhp5ywz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dhp5ywz