Trwa ładowanie...

Koronawirus w Polsce. Jesteśmy w światowej czołówce liczby zakażeń i zgonów

13 miejsce na świecie pod względem liczby wykrytych infekcji i 15 miejsce na świecie pod względem liczby zgonów z powodu COVID-19 i chorób współistniejących. To podsumowanie epidemii w Polsce. Mamy już ponad 1 mln wykrytych zakażeń koronawirusem. I niewiele mniej niż mają nasi zachodni sąsiedzi - Niemcy. Oto, jak wygląda sytuacja epidemiczna na świecie i w Europie.

Druga fala wirusa to duży problem dla PolskiDruga fala wirusa to duży problem dla PolskiŹródło: KPRM
d6g9fvr
d6g9fvr

10 tys. infekcji mieliśmy po 50 dniach epidemii.

100 tys. wykrytych zakażeń koronawirusem w Polsce pojawiło się w 215 dniu epidemii.

Wystarczyło jednak kolejne 58 dni, by licznik ze 100 tys. powędrował do ponad 1 mln. Jak wynika z danych Ministerstwa Zdrowia, w środę służby poinformowały o wykryciu w sumie 1 mln 13 tys. 747 przypadków. W samym listopadzie do listy dołączyło aż 628 tys. zakażeń. Jeden miesiąc epidemii odpowiada zatem za ponad połowę przypadków.

A mówimy tylko o tych wykrytych infekcjach.

Jak wskazują ordynator oddziału zakaźnego z wrocławskiego szpitala specjalistycznego prof. Krzysztof Simon oraz prezes Polskiego Towarzystwa Epidemiologów i Lekarzy Chorób Zakaźnych prof. Robert Flisiak powinniśmy założyć jednak, że styczność z wirusem miało pięć razy więcej osób.

d6g9fvr

A to by oznaczało, że koronawirus dotknął już ponad 5 mln Polaków. 80 proc. z nich nigdy nie miała objawów (więc nigdy nie miała wykonanego testu), pozostałe 20 proc. (wspominany milion) to osoby, u których objawy się pojawiły.

Jak wynika z analizy money.pl, pod względem ogólnej liczby wykrytych infekcji jesteśmy w tej chwili na 13 miejscu na świecie. A warto dodać, że pod względem liczby mieszkańców jesteśmy w środku trzeciej 10-tki, bo zajmujemy dokładnie 36 pozycję. Co ciekawe, Polska jest też ostatnim krajem na liście, który ma w tej chwili ponad 1 mln zakażeń. W Europie ten próg przekroczyło tylko sześć krajów. W tym my.

Co warto podkreślić, poniższy ranking nie uwzględnia wielkości i ludności poszczególnych krajów. To łączna liczba wykrytych infekcji.

Łączna liczba zakażeń przekracza 60 mln. Które kraje mają najwięcej infekcji? money.pl
Łączna liczba zakażeń przekracza 60 mln. Które kraje mają najwięcej infekcji?Źródło: money.pl

Niewiele więcej wykrytych zakażeń mają nasi zachodni sąsiedzi - Niemcy. Dzieli nas zaledwie 70 tys. infekcji. A przecież trzeba pamiętać, że to dwukrotnie liczniejszy naród. W ostatnich dniach i Polska, i Niemcy notują jednak podobną liczbę zakażeń. A to może oznaczać, że nie zamienimy się miejscami w koronawirusowych rankingach.

d6g9fvr

Więcej infekcji niż Polska mają również takie kraje jak Meksyk, Kolumbia, Argentyna, ale również Francja, Włochy, Hiszpania i Wielka Brytania.

Pieniądze z OFE na indywidualne konta Polaków. Ile zostanie przelane?

Światowym liderem pod względem ogólnej wykrytej liczby zakażeń są Stany Zjednoczone Ameryki. W kraju rządzonym przez Donalda Trumpa służby poinformowały już o 13,7 mln infekcji. Drugie na liście Indie mają ich około 9,4 mln. Niechlubne podium zamyka Brazylia - 6,3 mln infekcji.

d6g9fvr

Gdyby przeliczyć wszystkie wykryte zakażenia na 100 tys. mieszkańców to zajmiemy 35 miejsce z 190 badanych krajów. O wiele niżej od Polski jest w tym układzie Wielka Brytania (39 miejsce), Rosja (56 miejsce) i Niemcy (66 miejsce). Niżej są również takie kraje jak Szwecja, Rumunia, Węgry, Słowacja, Ukraina i Białoruś.

Czołówkę stanowią takie kraje jak Andora, Bahrajn, Czarnogóra, Luksemburg oraz Belgia (5 miejsce na świecie) i Czechy (6 miejsce na świecie).

Jak wynika z szacunków money.pl, Polska odpowiada za 1,5 proc. wszystkich wykrytych infekcji na świecie. Mniej więcej co 100 zakażona i zdiagnozowana osoba pochodzi właśnie z Polski.

d6g9fvr

Pod względem łącznej liczby zgonów spowodowanych COVID-19 i chorobami współistniejącymi jesteśmy z kolei na 15 miejscu na świecie.

Jak wygląda liczba zgonów na świecie? money.pl
Oto, jak wygląda liczba zgonów z powodu COVID-19 na świecieŹródło: money.pl

Z danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że od początku epidemii wirus zabił przynajmniej 18,2 tys. osób. Co ciekawe, pod względem liczby ofiar wyprzedzamy Niemców. W tej chwili informują oni o 17,1 tys. ofiar.

Nieco mniej zgonów z powodu COVID-19 mają również Belgowie - 16,7 tys. W tym wypadku jednak warto pamiętać, że to wyjątkowo mały kraj. Co nie jest zaskakujące, pod względem liczby zgonów numerem jeden na świecie jest USA - kraj z największą liczbą zakażeń.

d6g9fvr

By lepiej porównać sytuację międzynarodową, dane dot. ofiar wirusa również przeliczyliśmy na każde 100 tys. mieszkańców i nanieśliśmy na mapę Europy. Ta statystyka nie jest już tak brutalna dla Polski. Na 44 kraje Europy (bez Watykanu i Macedonii Północnej) zajmujemy 21 miejsce.

Od początku epidemii na każde 100 tys. mieszkańców w Polsce z powodu COVID-19 i chorób współistniejących zmarło 46 osób.

Dla przykładu w Niemczech było to 20 osób, na Słowacji 15 osób, a w Austrii 36. Więcej było za to w Czechach (78 ofiar na 100 tys. mieszkańców), Wielkiej Brytanii (87 na 100 tys. mieszkańców), Francji (80 na 100 tys. mieszkańców) i Hiszpanii (97 na 100 tys. mieszkańców).

d6g9fvr

Trzeba jednak podkreślić, że to obraz całej epidemii w Europie - od pierwszego dnia do dzisiaj. Dobry wynik Polski w tej kategorii wynika w sporej części z pierwszej fali epidemii, która niemal nas nie dotknęła.

Tylko w samym listopadzie COVID-19 zabił blisko 12 tys. Polaków. To 31 osób na każde 100 tys. mieszkańców.

W Niemczech w tym samym czasie liczba ofiar wirusa przekroczyła 6,2 tys. A to oznacza zaledwie 7 ofiar na każde 100 tys. mieszkańców. We Francji było to 16 tys., we Włoszech blisko 17 tys., a w Hiszpanii 9 tys. To odpowiednio 23 zgony we Francji, 26 we Włoszech i 19 w Hiszpanii na każde 100 tys. mieszkańców. Mówiąc wprost: to o wiele mniej.

A to sprawia, że w przeliczeniu na każde 100 tys. mieszkańców - w tej grupie państw - to Polska miała największy współczynnik ofiar. Jak już wskazywaliśmy w money.pl, pod względem dziennej liczby ofiar w ostatnich tygodniach regularnie bywamy w pierwszej 5 krajów na świecie.

I tak też jest 2 grudnia - więcej zgonów w środę zaraportowały tylko Włochy, Wielka Brytania, Meksyk i Stany Zjednoczone Ameryki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d6g9fvr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d6g9fvr