Trwa ładowanie...

Kosinak-Kamysz o aktywizacji długotrwale bezrobotnych i seniorów

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej pracuje nad programem, który ma
umożliwić powrót na rynek pracy osobom trwale bezrobotnym - podał minister Władysław
Kosiniak-Kamysz. W tym roku resort przeznaczy też 40 mln zł na aktywizację seniorów.

Kosinak-Kamysz o aktywizacji długotrwale bezrobotnych i seniorówŹródło: PAP/Tomasz Gzell
d2kpc0e
d2kpc0e

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej pracuje nad programem, który ma umożliwić powrót na rynek pracy osobom trwale bezrobotnym - podał minister Władysław Kosiniak-Kamysz. W tym roku resort przeznaczy też 40 mln zł na aktywizację seniorów.

Jak poinformowała piątkowa "Rzeczpospolita", zgodnie z planami Ministerstwa Pracy osoby długotrwale bezrobotne, które latami żyją z pomocy społecznej będą musiały obowiązkowo poddać się programowi przywracającemu ich na rynek pracy. Jeśli tego nie zrobią, zostaną skreślone z rejestru na dziewięć miesięcy.

Zgodnie z nowymi założeniami będą miały obowiązek pracować nad swoim powrotem na rynek pracy przez 20 godzin w tygodniu. Połowa tego czasu to prace społecznie użyteczne wykonywane na rzecz gminy. Kolejne 10 godzin to zajęcia z trenerem, który zadba o ich motywację do pracy oraz nauczy poruszania się po rynku pracy. W 2014 roku uczestnictwo w programie ma być dobrowolne, a w następnych latach - obowiązkowe.

d2kpc0e

Kosiniak-Kamysz powiedział w piątek dziennikarzom, że nie uważa za przymus tego, że komuś da się szansę na powrót do pracy. Według niego proponowany program wiąże się ze zmianami w funkcjonowaniu urzędów pracy, które mają stać się bardziej efektywne, oraz współpracą między tymi instytucjami a ośrodkami pomocy społecznej.

"To jest zmiana o charakterze zasadniczym, chodzi o profilowanie osób bezrobotnych, bardziej efektywne wykorzystanie pieniędzy na staże, szkolenia, rozpoczynanie własnej działalności gospodarczej czy subsydiowane miejsca pracy - to wszystko wymaga integracji" - ocenił minister.

Według niego urzędy pracy mają stać się - na wzór brytyjski czy niemiecki - "centrami aktywizacji, łączącymi w sobie współprace z bezrobotnymi jak i przedsiębiorcami".

Szef resortu pracy uczestniczył w piątek w krakowskiej konferencji dotyczącej aktywności osób starszych. Poinformował, że w ramach przeprowadzonej w ubiegłym roku pierwszej edycji Rządowego Programu Aktywności Społecznej Osób Starszych w całym kraju rozdysponowano 20 mln zł na dofinansowanie przedsięwzięć związanych z działalnością edukacyjną dla tej grupy osób, takich jak m.in. uniwersytety trzeciego wieku. W rozpoczynającej się, drugiej edycji programu przeznaczono na ten cel 40 mln zł.

"Chcemy też nakreślić wieloletnią politykę państwa na lata 2014-2020, żeby środki z Europejskiego Funduszu Społecznego wykorzystać też dla seniorów, którzy kończą aktywność zawodową. Widzę ogromny potencjał wśród dojrzałej grupy Polaków, którzy chcą działać na rzecz swojej społeczności lokalnej" - zaznaczył minister.

(AS)

d2kpc0e
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2kpc0e