Trwa ładowanie...
d2cwctp

Kosiniak-Kamysz: PSL zgłosi w poniedziałek projekt dot. emerytur

Klub PSL zgłosi w poniedziałek marszałkowi Sejmu swój projekt dot. przechodzenia na emeryturę po 40 latach pracy. Z kolei we wtorek - decyzja PSL w sprawie kandydata na marszałka Sejmu - zapowiedział minister pracy i wiceszef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Share
d2cwctp

"Dzisiaj zgłaszamy, i tu liczmy na wsparcie koalicjanta, projekt, który podjęliśmy od pana prezydenta Bronisława Komorowskiego - 40 lat stażu pracy uprawniających do przejścia na emeryturę. (...) Chcielibyśmy, aby był on procedowany na najbliższych posiedzeniach" - powiedział w poniedziałek Władysław Kosiniak-Kamysz na antenie radiowej Jedynki.

Prezydent Komorowski wycofał projekt po przegranej drugiej turze wyborów prezydenckich. W maju premier Ewa Kopacz deklarowała, że będzie rozmawiać z PSL o sprawie emerytur.

"To jest projekt dla wszystkich, to jest projekt, którego główną część obejmuje Fundusz Ubezpieczeń Społecznych, czyli ubezpieczenie w ZUS. To jest możliwość wyboru" - mówił Kosiniak-Kamysz, odpowiadając na pytanie, czy tym projektem Polskie Stronnictwo Ludowe chce pozyskać głosy rolników przed wyborami. Wg. "Gazety Wyborczej", projekt "pozwoli rolnikom przechodzić na emeryturę już w wieku 56 lat".

d2cwctp

Jak mówił Kosiniak-Kamysz, 40 lat stażu składkowego dotyczy wszystkich, a w wieku 56 lat na emeryturę mogliby przechodzić wyłącznie ci, którzy rozpoczęli pracę bardzo wcześnie, tj. w wieku 16 lat. "Pamiętajmy, że to musi być 40 lat odprowadzania składek - dodał.

"To nie jest tak, że w systemie emerytalnym mamy tylko jedno rozwiązanie. Mamy świadczenia przedemerytalne dla tych, którzy znajdą się w trudnej sytuacji, bo utracą pracę. Są nauczycielskie świadczenia kompensacyjne, emerytury pomostowe, emerytury częściowe" - wymieniał.

"To jest naprawdę ciekawy projekt, który Platforma rozważy poważnie" - zaznaczył. Dopytywany przez dziennikarza nie powiedział jednak, co zrobią ludowcy, jeśli PO nie poprze projektu. Nie chciał odpowiedzieć, czy będzie to warunek w innych ważnych dla ludowców sprawach.

Jak zaznaczył Kosiniak-Kamysz, na wtorkowym posiedzeniu klub parlamentarny PSL podejmie też decyzję ws. poparcia dla kandydata na nowego marszałka Sejmu. W spotkaniu weźmie udział kandydatka PO na to stanowisko Małgorzata Kidawa-Błońska, która będzie odpowiadać na pytania parlamentarzystów PSL.

"To jest osoba o niezwykłej inteligencji, ale także bardzo ciepła i tonująca nastroje" - mówił Kosiniak-Kamysz o Kidawie-Błońskiej, podkreślając, że bardzo dobrze ocenia ich współpracę w rządzie.

Zaznaczył jednak, że PSL to "partia bardzo demokratyczna", więc dyskusja będzie otwarta, a także zwolennicy wyboru Józefa Zycha na marszałka mają argumenty za jego kandydaturą.

d2cwctp

Podziel się opinią

Share
d2cwctp
d2cwctp