Koszt recyklingu poznasz w sklepie

Ochrona Środowiska | Stare radia i kuchenki muszą trafiać do recyklingu, a nie do piwnicy czy na wysypisko.

18.09.2008 08:22

Przedsiębiorcy zapłacą za niewykonanie obowiązku recyklingu zużytych lodówek, pralek, telewizorów czy komputerów. Może to skutkować podwyżkami cen AGD i elektroniki.

Klienci cenę zbiórki i recyklingu dużych wyrobów mają poznać ze sklepowych wywieszek, na których ma się ona obowiązkowo znajdować.

Sejm zaczął wczoraj prace nad nowelizacją ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym. Pierwsze czytanie odbyło się w Komisji Ochrony Środowiska.

Choć prace mają przebiegać bardzo szybko, to już z wczorajszej krótkiej dyskusji wynikało, że trudno będzie pogodzić interesy wszystkich graczy na rynku elektrośmieci. Rozbieżności dotyczą choćby tego, czy punkty skupu złomu mają przyjmować zużyty sprzęt. Nie wszyscy są za tym, by producenci i importerzy AGD wnosili tzw. opłatę regresywną za niezebrany sprzęt. Opłata byłaby niższa dla tych, którzy wykonali w części obowiązek zbiórki, a wyższa dla tych, którzy w ogóle nie zawracali sobie tym głowy.

Zdezelowanych lodówek, telewizorów czy odkurzaczy już dziś nie wolno wyrzucać z innymi śmieciami. Mają je przyjmować sklepy, ale tylko podczas zakupu nowych urządzeń. Może też trafiać do punktów zbiórki – tych jednak jest niewiele. Wiele urządzeń zalega więc w piwnicach albo ląduje w skupie złomu.

Jeśli Sejm uchwali nowe przepisy, takie skupy przyjmą sprzęt legalnie. Wcześniej złomiarze wpiszą się do rejestru zbierających sprzęt prowadzonego przez głównego inspektora ochrony środowiska. Obowiązkowo zbiórki mają też organizować gminy.

Z szacunków ekspertów wynika, że dzisiaj punkty skupu złomu przyjmują 30 – 40 proc. zużytego sprzętu.
_ Trafiają tam najcięższe urządzenia _ – mówi Wojciech Konecki, dyrektor Ceced Polska, organizacji grupującej największych producentów sprzętu AGD. _ Chcemy współpracować z tymi punktami. Propozycje sejmowej podkomisji mają być gotowe do 7 października. _

_ Chcemy, żeby przepisy weszły w życie przed końcem 2008 r. _– mówi Arkadiusz Dzierżanowski z Ministerstwa Środowiska. _ _Dzięki temu będą mogły obowiązywać od początku 2009 r. Stworzy to szanse na wykonanie unijnych obowiązków, czyli zebranie rocznie przynajmniej 4 kg zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego na mieszkańca.

Zofia Jóźwiak

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)