Trwa ładowanie...
d1b6z4o
22-10-2015 18:20

Kowalczyk: akcje KHW do jednoosobowej spółki SP, możliwość wejścia inwestora (aktl.)

#
dochodzą wypowiedzi premier Ewy Kopacz i prezesa KHW Zygmunta Łukaszczyka
#

d1b6z4o

22.10. Katowice (PAP) - Minister skarbu otrzymał zgodę na wniesienie 100 proc. akcji Katowickiego Holdingu Węglowego do jednoosobowej spółki SP - poinformował w Katowicach wiceminister skarbu Wojciech Kowalczyk. Dodał, że da to możliwość potencjalnemu inwestorowi szybkiego wejścia kapitałowego w KHW.

Według premier Ewy Kopacz ostatnie decyzje i wydarzenia w górnictwie wskazują na to, że rząd dotrzymał styczniowego porozumienia ze związkami zawodowymi działającymi w tej branży. "Słowo zostało dotrzymane" - powiedziała podczas konferencji prasowej w kopalni Wujek w Katowicach.

"Dzisiaj Rada Ministrów w trybie obiegowym przyjęła uchwałę, która daje zgodę ministrowi skarbu na wniesienie 100 proc. akcji Katowickiego Holdingu Węglowego do jednoosobowej spółki skarbu państwa. Ta niewinnie brzmiąca (uchwała) to de facto milowy krok w kierunku włączenia inwestora z sektora branży energetycznej w Katowicki Holding Węglowy" - poinformował podczas tej samej konferencji pełnomocnik rządu ds. restrukturyzacji górnictwa węgla kamiennego i wiceminister skarbu.

"Jest to najszybsza, najprostsza i najbardziej efektywna dla samego holdingu forma dokapitalizowania Katowickiego Holdingu Węglowego" - dodał Kowalczyk.

d1b6z4o

Poinformował, że transakcja powinna dokonać się "w bardzo krótkim czasie".

"Potencjalny inwestor będzie miał bardzo szybką możliwość na wejście kapitałowe w Katowicki Holding Węglowy. Jest to naprawdę kamień milowy, jeżeli chodzi o tworzenie koncernów paliwowo-energetycznych w Polsce. Pierwszy z nich to grupa Tauron, myślimy, że poszczególne spółki energetyczne powinny w swych strategiach zawrzeć również tworzenie koncernów-paliwowo energetycznych" - podsumował.

Premier Ewa Kopacz spotkała się w czwartek z dyrekcjami wszystkich kopalń wchodzących w skład KHW - w tym kopalni Wujek - oraz przedstawicielami związków zawodowych.

"Jestem przekonana, że ten wysiłek, który dzisiaj dokonały poszczególne grupy zatrudnionych tutaj górników, ale też zarząd, który z nimi bardzo mocno współpracował, ten wysiłek nie poszedł na marne. Ja dzisiaj mogę przyjść i powiedzieć górnikom, że porozumienie, które zostało podpisane w styczniu, które miało za sobą przede wszystkim prowadzić bardzo trudny do zrealizowania program, że zostało dotrzymane słowo" - powiedziała.

d1b6z4o

Przypomniała, że na początku roku brała udział w 12-godzinnych negocjacjach z centralami związkowymi w Katowicach; rozmowy poprzedziły zawarcie porozumienia. "Dzisiaj bilans jest dodatni. Dzisiaj mogę powiedzieć - Brzeszcze, które w tej chwili już są nową spółką, mają swojego inwestora, mają swojego partnera energetycznego. Kompania Węglowa, która w tej chwili z Silesią jest połączona, jest Nową Kompanią Węglową. JSW, która się w tej chwili bilansuje i jest spółką, która dzisiaj potrafi mówić o swoim wysiłku, ale ma swoją płynność finansową i wreszcie KHW, który dzięki tej uchwale za chwilę będzie podpisywał umowy ze swoim partnerem energetycznym" - wyliczała szefowa rządu.

"Przyszedł chyba wreszcie spokój, który będzie skutkował jednym - że nie będziemy co roku wracać pod koniec roku do tematu, że nie ma na wypłaty dla górników" - podkreśliła.

Wśród zadań dla przyszłego Sejmu wskazała przyjęcie dwóch ustaw - o rynku mocy, stabilizującą rynek energetyczny, oraz dotyczącą tzw. inteligentnych sieci. "To już nie dotyczy bezpośrednio kopalń, ale dotyczy nas, odbiorców prądu. Ustawa będzie mówiła o tym, że kiedy wprowadzimy te regulacje prawne, każdy z nas, użytkownik, ma szansę w myśl tych zapisów i takich działań, jakie będą w niej opisane, płacić mniej za prąd w okresie poza szczytem" - wyjaśniła Ewa Kopacz.

Mówiła też o przewidzianych w rządowym programie dla Śląska planach zgazowania węgla gorszej jakości, który trudniej sprzedać. "Azoty i AGH, zgodnie z planem dla Śląska, który prezentowaliśmy - te dwie instytucje będą przeprowadzać procedurę zgazowania tego węgla i wykorzystania metanu, który dzięki temu będzie spożytkowany w przemyśle chemicznym. Są również działania Agencji Rozwoju Przemysłu i Głównego Instytutu Górnictwa, którzy się również nad tą sprawą pochylają, czyli dwie odrębne grupy, które dzisiaj już wypracowują tę metodę zgazowania" - powiedziała.

d1b6z4o

Prezes KHW Zygmunt Łukaszczyk ocenił podczas konferencji, że przyjęty na początku roku, przy aprobacie związków zawodowych, program naprawczy spółki "dał efekt po ośmiu miesiącach". Premier Kopacz obecne wyniki KHW określiła jako "imponujące".

"Dzisiaj spółka KHW za miesiąc wrzesień odnotowała pierwsze dodatnie wyniki finansowe netto, miesiąc październik bilansujemy pod 100 mln wyniku finansowego netto na plusie, spadają koszty, optymalizuje się zatrudnienie, restrukturyzuje się kopalnie" - powiedział Łukaszczyk.

"Jesteśmy już na drugim etapie - po uchwale Rady Ministrów dotyczącej wniesienia KHW do jednoosobowej spółki skarbu państwa po to, aby inwestor branżowy mógł dokapitalizować tę firmę - to po pierwsze. Po drugie - optymalizacja kosztów i poprawa efektywności daje swoje efekty - po zrealizowaniu tej części programu naprawczego na 2016 r. planujemy spadek kosztów o 540 mln zł w stosunku do roku 2014 r." - dodał.

W ramach planu naprawczego dotychczas KHW przekazał do Spółki Restrukturyzacji Kopalń części zakładów Mysłowice i Boże Dary. Poprawiona została organizacja pracy, zakończona eksploatacja podsadzkowa w kopalni Wujek, transport załogi przenośnikami taśmowymi pozwolił na wydłużenie czasu pracy o 1,5 - 2 godziny na dobę. Zarząd zwiększa też przychody z tytułu zagospodarowania metanu. Zatrudnienie spadło o 2,3 tys. osób. Do końca roku w spółce będzie pracowało około 20 proc. pracowników biurowych mniej niż na początku roku. Uruchomiony został program dobrowolnych odejść. Spółka rozpoczęła sprzedaż majątku nieprodukcyjnego i restrukturyzację długu. Ograniczone zostało też zlecanie prac na zewnątrz.

d1b6z4o

We wrześniu KHW wypracowała 12 mln zł zysku netto. Za październik prognozowany jest wynik na poziomie 65 mln zł. Płynność finansowa KHW nie jest zagrożona. Według prognoz, wynik EBITDA (zysk przed potrąceniem odsetek od zaciągniętych kredytów, podatków i amortyzacji) na koniec 2015 r. wyniesie 597 mln zł na plusie.

KHW SA jest jedną z trzech największych spółek zajmujących się wydobyciem węgla kamiennego w Polsce. Kopalnie Murcki-Staszic, Mysłowice-Wesoła, Wieczorek i Wujek dostarczają węgiel odbiorcom przemysłowym i komunalnym.

Wynik finansowy netto KHW za pierwsze półrocze br. wyniósł minus 109,5 mln zł.

d1b6z4o
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1b6z4o