Kowalczyk: możliwy udział Polskich Inwestycji Rozwojowych w Nowej KW (aktl.)
#
dochodzą informacje z briefingu wiceministra skarbu
#
18.05. Katowice (PAP/PAP Legislacja) - Możliwe jest kapitałowe zaangażowanie Polskich Inwestycji Rozwojowych w projekcie związanym z tworzeniem tzw. Nowej Kompanii Węglowej - powiedział w poniedziałek w Katowicach wiceminister skarbu Wojciech Kowalczyk.
Jak zaznaczył, wciąż trwają też rozmowy z innymi potencjalnymi inwestorami dla Nowej KW.
Kowalczyk mówił o tym na briefingu po spotkaniu na temat stanu realizacji styczniowego porozumienia wypracowanego po związkowych protestach w górnictwie. Prócz niego w spotkaniu brali udział m.in. przedstawiciele władz górniczych spółek i związkowcy. Wiceminister skarbu był potem pytany przez dziennikarzy m.in. o pogłoski nt. możliwego zaangażowania w Nową KW m.in. PIR i PGE.
Pełnomocnik rządu ds. górnictwa wskazał, że prezes PIR mówił już o rozważanym uczestnictwie w projekcie Nowej KW. PIR w ciągu paru tygodni ma stać się zarządcą funduszy. "Zmieniamy formułę PIR-u, będzie ona ufunduszowiona. W ramach PIR będą działały na początku cztery fundusze - dwa fundusze inwestycji bezpośrednich, jeden fundusz infrastruktury samorządowej i fundusz rozwoju przedsiębiorców. Fundusze będą dokapitalizowane przez Bank Gospodarstwa Krajowego" - wskazał Kowalczyk.
Zaznaczył, że decyzje inwestycyjne po stronie PIR będą zatwierdzane przez niezależne komitety inwestycyjne w pięcioosobowych składach, gdzie trzech członków będzie wybieranych z konkursu - niezależnych, jeden będzie wskazywany przez PIR, a jeden przez BGK. "Co do kwot ewentualnego zaangażowania PIR-u będą one musiały być zatwierdzone przez niezależne komitety inwestycyjne" - zastrzegł Kowalczyk.
Odnosząc się do ew. innych potencjalnych inwestorów przypomniał, że rozmowy zarządu Kompanii Węglowej z ich przedstawicielami ws. potencjalnego zaangażowania objęte są klauzulą poufności. "Tacy inwestorzy są" - podkreślił. Zaznaczył przy tym, że nie chce na razie mówić, kiedy można spodziewać się informacji o efektach prowadzonych negocjacji. Przypomniał, że Nowa KW powinna zacząć działać na przełomie czerwca i lipca.
Przed poniedziałkowym spotkaniem związkowcy sygnalizowali m.in., że zamierzają poruszyć m.in. aktualne techniczne kwestie - np. związane z zastojami biurokratycznymi w procesie przekazywania kopalń i ich pracowników do SRK
Kowalczyk relacjonował później, że zgłaszane przez związki problemy dotyczyły m.in. kwestii wyliczania podstaw dla jednorazowych odpraw, zabezpieczania pracowników kopalń przekazanych do SRK, którzy nie są objęci urlopami górniczymi i jednorazowymi odprawami czy też spraw związanych z przekazywanymi do SRK dwiema kopalniami Katowickiego Holdingu Węglowego.
"Było również dużo szczegółowych pytań dotyczących planów naprawczych (zakładów przekazywanych do SRK - PAP), kiedy i jak one będą konstruowane. Prezes (SRK Marek - PAP) Tokarz udzielał odpowiedzi na te pytania" - zaznaczył Kowalczyk.
Wiceminister skarbu podał też, że zabezpieczono już pierwsze środki na osłony socjalne i dopłaty do bieżącej produkcji kopalń przekazanych do SRK. Środki te pochodzą z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i przesunięcia rezerwy celowej.
Pytany o postępy trwającego procesu notyfikacji pomocy publicznej dla przekazywanych do SRK zakładów (SRK otrzyma rządowe środki na działania wobec nich) Kowalczyk podał, że wystąpił do Komisji Europejskiej o przedłużenie terminu złożenia odpowiedzi na sformułowane przez KE pytania. Nad sprawą pracują obecnie po obu stronach sztaby prawników.
"Myślę, że do końca przyszłego tygodnia te odpowiedzi zostaną udzielone. Jest to wszystko zgodnie z procedurą, nic tu nie łamiemy" - zapewnił pełnomocnik rządu ds. górnictwa.
8 maja Kompania Węglowa sfinalizowała proces sprzedaży spółce Węglokoks Kraj kopalń Bobrek i Piekary, a także przekazała do Spółki Restrukturyzacji Kopalń kopalnię Centrum (wcześniej też Brzeszcze i Makoszowy). Kopalnie te przynosiły KW ok. 50-60 proc. strat (ok. 2 mld zł w ub. roku). 15 maja władze SRK i Tauronu podpisały list intencyjny ws. ew. nabycia kopalni Brzeszcze.
Pozostałe 11 kopalń i 4 inne zakłady Kompanii mają być teraz restrukturyzowane i trafić (planowo do końca czerwca br.) do tworzonej z udziałem pozyskiwanych inwestorów tzw. Nowej KW. 11 maja prezes KW Krzysztof Sędzikowski podał, że rozmowy były wówczas prowadzone już z mniej niż 10 potencjalnymi inwestorami finansowymi i branżowymi; wśród nich miały być dwie firmy prywatne.