Kowalczyk: oferty od inwestorów ws. kupna udziałów Nowej KW - do 7 lipca
Oferty wstępne od inwestorów zainteresowanych kupnem udziałów w Nowej Kompanii Węglowej powinny wpłynąć do 7 lipca br. - poinformował w środę w Sejmie wiceminister skarbu Wojciech Kowalczyk.
24.06.2015 13:35
O kwestie przekształceń w Kompani Węglowej pytali w środę posłowie PiS.
"Harmonogram transakcji zakłada, że oferty wstępne od inwestorów wpłyną do 7 lipca 2015 roku, a proces objęcia udziałów zakończy się do 27 lipca 2015 r. poprzez dokonanie przez inwestorów wpłaty środków (...) na konto Nowej Kompanii Węglowej (NKW)" - podkreślił wiceminister skarbu.
Koniec lipca lub początek sierpnia to realny obecnie termin utworzenia tzw. Nowej Kompanii Węglowej - mówił PAP w połowie czerwca prezes Kompanii Węglowej (KW) Krzysztof Sędzikowski. "Zapowiadany termin utworzenia Nowej Kompanii Węglowej na koniec czerwca od początku był bardzo ambitny. W obecnej sytuacji realny jest koniec lipca lub początek sierpnia. Spotykamy się z inwestorami i ciężko pracujemy, aby do tego czasu zamknąć ten proces" - zaznaczył Sędzikowski.
Jak mówił w środę Kowalczyk, "w ramach dotychczasowych działań w procesie tworzenia NKW spółka przeprowadziła kompleksowe badanie (...) due diligence". Chodzi o "badanie spółki, przeprowadzone przez uznanego na rynku audytora, na zlecenie sprzedającego, w celu udostępnienia wszystkim inwestorom dostępu do kompletnego źródła danych o spółce w obszarach: techniczno-środowiskowym, prawnym oraz finansowo podatkowym" - wyjaśnił.
Wiceminister skarbu poinformował ponadto, że przeprowadzono wycenę NKW. "Wyniki analiz (...) zostały przedstawione potencjalnym inwestorom do wykorzystania, na potrzeby przygotowania własnej oceny opłacalności transakcji" - podkreślił Kowalczyk. Jak mówił, prowadzone są rozmowy z potencjalnymi inwestorami finansowymi i branżowymi.
Wiceminister skarbu ocenił też, że sytuacja na rynku węgla powinna ustabilizować się do końca roku, a przyszły rok powinien wyglądać lepiej w całym sektorze. "Jeżeli chodzi o (...) strategię energetyczną, do 2050 roku węgiel kamienny będzie jednym z głównych surowców, głównych paliw energetycznych" - zaznaczył.
W trwającym procesie restrukturyzacji dotknięta bardzo trudną sytuacją finansową KW w maju br. sfinalizowała proces sprzedaży Węglokoksowi Kraj kopalń Bobrek i Piekary, a także przekazała do Spółki Restrukturyzacji Kopalń kopalnię Centrum (wcześniej też Brzeszcze i Makoszowy). Zakłady te przynosiły KW ok. 50-60 proc. strat (ok. 2 mld zł w ub. roku). 15 maja władze SRK i Tauronu podpisały też list intencyjny ws. ewentualnego nabycia kopalni Brzeszcze.
Pozostałe 11 kopalń i cztery inne zakłady Kompanii mają być restrukturyzowane i trafić do tworzonej z udziałem pozyskiwanych inwestorów tzw. Nowej KW.