Kowalczyk: problemy w górnictwie pojawią się prawdopodobnie już w grudniu (aktl.)
#
dochodzi wypowiedź kandydatki PiS na premiera Beaty Szydło
#
12.11.2015 16:15
12.11. Warszawa (PAP/PAP Legislacja) - Problemy w górnictwie pojawią się prawdopodobnie już w grudniu; media donosiły, że pieniądze na wypłaty górników były zabezpieczone tylko do listopada; trzeba więc bardzo szybko powołać Ministerstwo Energetyki - mówi PAP Henryk Kowalczyk, który ma być szefem Komitetu Stałego Rady Ministrów.
Udostępniamy nagranie wideo:
https://wideo.pap.pl/videos/11774/
"Będziemy się starali, żeby Ministerstwo Energetyki zaczęło jak najszybciej działać. Jeśli będzie wymagana zmiana ustawowa, to ją przeprowadzimy bardzo szybko. Dlatego, że Ministerstwo Energetyki ma bardzo poważne i pilne zadania. To jest górnictwo. Problemy prawdopodobnie pojawią się już w grudniu. Z tego co informowały media, pieniądze na wypłaty górników były zabezpieczone tylko do listopada" - powiedział PAP Kowalczyk, który w rządzie Beaty Szydło ma być ministrem w KPRM, szefem Komitetu Stałego Rady Ministrów.
We wtorek kandydatka PiS na premiera Beata Szydło powiedziała PAP, że kandydat na ministra energetyki Krzysztof Tchórzewski zostanie początkowo powołany na stanowisko ministra bez teki, z zadaniem organizowania Ministerstwa Energetyki. Powodem jest brak możliwości utworzenia Ministerstwa Energetyki na podstawie obecnej ustawy o działach administracji rządowej.
"Jest konieczność zmiany ustawy o działach administracji rządowej, więc jest pytanie, w jakim czasie Sejm upora się ze zmianą tej ustawy. Do momentu tej zmiany pan Krzysztof Tchórzewski będzie ministrem bez teki i będzie mu powierzone tworzenie ministerstwa" - powiedziała Szydło PAP.
Pytana w czwartek przez PAP o możliwe problemy z wypłatami górników w przyszłym miesiącu, Szydło powiedziała: "Przede wszystkim musimy zobaczyć, co ten rząd nam zostawia. Mamy w tej chwili medialne informacje, czy też przekazywane przez związki zawodowe. Ale jaka jest sytuacja, będę mogła powiedzieć, kiedy wejdziemy do ministerstw".
W ustawie o działach administracji rządowej (z 1997 roku, wiele razy nowelizowanej) istnieje ponad trzydzieści działów, z których, niczym z "klocków", można tworzyć ministerstwa. Te działy to m.in: administracja publiczna; budownictwo, lokalne planowanie i zagospodarowanie przestrzenne oraz mieszkalnictwo; budżet; finanse publiczne; gospodarka; gospodarka morska; gospodarka wodna; instytucje finansowe; informatyzacja; członkostwo Rzeczypospolitej Polskiej w Unii Europejskiej; kultura i ochrona dziedzictwa narodowego. Jedno ministerstwo może być stworzone z kilku działów lub tylko z jednego, ale nie można tworzyć ministerstw, uwzględniając kompetencje zawarte wewnątrz jakiegoś działu. Wśród wymienionych w ustawie działów nie ma jednak energetyki.
Łukasz Osiński