Trwa ładowanie...
d1fokaf
03-01-2017 11:30

Kowalczyk: Rząd zdecyduje dziś o nadzorze nad spółkami po likwidacji MSP

Warszawa, 03.01.2017 (ISBnews) - Rady Ministrów przyjmie dziś rozporządzenie przekazujące nadzór nad spółkami, zaś likwidacja Ministerstwa Skarbu Państwa (MSP) potrwa do końca I kw., poinformował szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Henryk Kowalczyk.

d1fokaf
d1fokaf

"Następuje moment, kiedy zamykamy Ministerstwo Skarbu Państwa. Stosowne ustawy zostały przyjęte przez sejm 16 grudnia" - powiedział Kowalczyk podczas konferencji prasowej.

Zgodnie z ustawą o zarządzeniu mieniem państwowym oraz ustawą o przepisach wprowadzających ustawę o zasadach zarządzania mieniem państwowym, Ministerstwo Skarbu Państwa z dniem 1 stycznia przechodzi w stan likwidacji. Nie będzie funkcjonował minister skarbu. Zarządzanie mieniem Skarbu Państwa będzie w gestii prezesa Rady Ministrów, który przekaże nadzór nad poszczególnymi spółkami właściwym ministrom.

"Stosowne rozporządzenie, które będzie przekazywać zarządzanie zostanie przyjęte dzisiaj podczas Rady Ministrów. [?] Proces likwidacji chcemy zakończyć do końca I kw., czyli 31 marca" - powiedział Kowalczyk podczas konferencji.

Poinformował też, że spółki będą rozdzielone zgodnie z przygotowywanym rozporządzeniem, zasadniczo według branżowych właściwości ministrów.

d1fokaf

"Jeśli chodzi o szczegółowe rozwiązanie dotyczącego KGHM i Grupy Azoty, to nie chciałbym uprzedzać decyzji Rady Ministrów" - dodał.

"Sądzę, że w przyszłym tygodniu ta rada będzie skompletowana" - powiedział też Kowalczyk w odniesieniu do rady do spraw spółek z udziałem Skarbu Państwa i państwowych osób prawnych,

PZU i LOT pozostaną w gestii ministra rozwoju i finansów. "Musimy zachować rozdzielność zarządzanie PLL LOT i infrastrukturą, czyli lotniskiem" - wskazał szef Komitetu Stałego.

W październiku 2016 r. Kowalczyk zapowiadał, że po likwidacji MSP nadzór nad KGHM Polska Miedź przejdzie do Ministerstwa Energii, zaś nad PZU - do Ministerstwa Rozwoju. GPW najprawdopodobniej trafi pod nadzór Ministerstwa Finansów, a Grupa Azoty - resortu energii lub rozwoju. Podkreślał jednak wówczas, że nie są to decyzje ostateczne.

(ISBnews)

d1fokaf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1fokaf