Trwa ładowanie...
d329b02
23-07-2015 14:35

Kowalczyk: wpływają oferty spółek zainteresowanych funduszem PIR-u

Oferty spółek zainteresowanych przystąpieniem do Funduszu Inwestycji Polskich Przedsiębiorstw, który będzie zarządzany przez PIR, cały czas wpływają - powiedział PAP wiceminister skarbu Wojciech Kowalczyk. Fundusz ten będzie mógł inwestować m.in. w polskie górnictwo.

d329b02
d329b02

Wiceminister skarbu pytany, kiedy zostanie zamknięta lista ofert, odparł: "Chcielibyśmy jak najszybciej, ale jak ktoś złoży (ofertę) później, to też będziemy (ją) analizować".

Wiceminister skarbu podtrzymał, że do końca sierpnia powstanie Nowa Kompania Węglowa. "To są kwestie proceduralne. To nie jest łatwy projekt. Do końca sierpnia na pewno Nowa Kompania Węglowa powstanie" - podkreślił wiceszef MSP.

W czerwcu Bank Gospodarstwa Krajowego podpisał umowę obejmującą utworzenie czterech funduszy, które będą zarządzane przez Polskie Inwestycje Rozwojowe. Jednym z nich jest Fundusz Inwestycji Polskich Przedsiębiorstw (FIPP). Będzie on dysponować początkowo środkami finansowymi o wartości 1,5 mld zł. Niedawno resort skarbu informował, że znajdujące się w nadzorze Skarbu Państwa spółki są zainteresowane udziałem w FIPP. Zaangażowanie podmiotów może mieć charakter gotówkowy, jak i w formie opłacenia certyfikatów Inwestycyjnych FIPP poprzez aport uzgodnionych aktywów.

Media podawały, że pomysł współpracy z funduszem zgłosiły PGE, KGHM i Grupa Azoty.

d329b02

W czwartek w Sygnałach Dnia radiowej Jedynki Czerwiński zaznaczył, że MSP nie oczekuje od spółek typu KGHM bezpośredniej inwestycji w kopalnie węglowe. "Ja nie oczekuję, żeby KGHM, grupa zajmująca się wydobywaniem miedzi, bo to jest jej podstawowa działalność, nagle inwestowała bezpośrednio w kopalnie i zajmowała się węglem i energetyką. To by było nie po drodze z ich podstawową priorytetową działalnością. Nie oczekujemy takich przedsięwzięć. Te informacje, które się pojawiały, że te spółki będą zmuszane do bezpośredniego udziału, czy kupowania kopalń są po prostu nieprawdziwe" - powiedział.

Jednocześnie potwierdził, że część spółek Skarbu Państwa zadeklarowała wniesienie aktywów do FIPP. "Zwróciliśmy się do spółek o rozważenie możliwości zebrania aktywów na FIPP. Ta deklaracja jest składana przez firmy, nie wszystkie, ale większość" - powiedział.

Z kolei Kowalczyk mówił w czwartek w Sejmie, że prace odbywają się dwutorowo: poprzez Fundusz Inwestycji Polskich Przedsiębiorstw, który powstał w ramach TFI BGK, a także poprzez rozmowy z inwestorami finansowymi i branżowymi - o bezpośrednim wejściu kapitałowym do Nowej KW.

Jak poinformował na czwartkowej konferencji wiceprezes Sławomir Jędrzejczyk PKN Orlen, spółka prowadzi rozmowy z PIR i BGK, ale na razie nie ma uzgodnień, co do przekazania aktywów do funduszu. Na pytanie o wezwanie do przekazywania aktywów do PIR, wiceprezes PKN Orlen odpowiedział: "Jednym z naszych priorytetów jest restrukturyzacja aktywów, które nie należą do naszej podstawowej działalności. Nie ma uzgodnień w tej sprawie, jeśli taka sytuacja nabierze tempa, będziemy informować". "Jesteśmy w stałym kontakcie z PIR i BGK. Spotykamy się, rozmawiamy o różnych rzeczach, ale to nie są konkretne rozmowy na tym etapie" - dodał.

Nowa Kompania Węglowa ma powstać w oparciu o 11 kopalń Kompanii Węglowej oraz 4 tzw. zakłady okołogórnicze tej spółki. Natomiast do Spółki Restrukturyzacji Kopalń trafiły należące wcześniej do KW kopalnie: Makoszowy, Brzeszcze i Centrum (a także wydzielone z zakładów Katowickiego Holdingu Węglowego: tzw. ruch Mysłowice z kopalni Mysłowice-Wesoła i ruch Boże Dary z kopalni Murcki-Staszic).

d329b02
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d329b02