Trwa ładowanie...
d4javyz
23-10-2014 11:23

KPMG: Wzrost portfela inwestycyjnego przewiduje 80% banków w ciągu 12-18 mies.

Warszawa, 23.10.2014 (ISBnews) - Skłonność banków działających w Polsce do finansowania inwestycji w sektorze nieruchomości jest najwyższa od 10 lat. Spośród badanych banków aż 80% przewiduje wzrost swojego portfela inwestycyjnego w ciągu najbliższych 12-18 miesięcy. Pozostałe 20% sądzi, że pozostanie on bez zmian, wynika z badania przeprowadzonego przez KPMG.

d4javyz
d4javyz

Polska pozostaje liderem w Europie Środkowo-Wschodniej pod względem kredytowania projektów w sektorze nieruchomości, wynika z najnowszego raportu KPMG pt."Property Lending Barometer 2014". Większość polskich banków dostrzega strategiczne znaczenie finansowania projektów nieruchomościowych i przewiduje rozwinięcie akcji kredytowej w tym zakresie.

"W Polsce skłonność banków do udzielania finansowania dla sektora nieruchomości jest najwyższa od 2010 roku. Wtedy zainteresowanie banków kredytowaniem tego sektora było stosunkowo niskie, jednakże obecnie projekty o racjonalnym poziomie ryzyka mają dużą szansę na uzyskanie odpowiedniego finansowania" - ocenia partner w KPMG Steven Baxted, cytowany w komunikacie.

W najbliższej przyszłości polskie banki planują jeszcze intensywniej finansować sektor nieruchomości. Spośród badanych banków aż 80% przewiduje wzrost swojego portfela inwestycyjnego w ciągu najbliższych 12-18 miesięcy, a pozostałe oceniają, że pozostanie on bez zmian.

KPMG podkreśla, że jest to znacznie lepszy wynik niż w ubiegłym roku, kiedy zaledwie 40% banków prognozowało wzrost akcji kredytowej w zakresie finansowania nieruchomości, a znaczna część spodziewała się spadku.

d4javyz

Jak wynika z badania KPMG, w I połowie 2014 r. wartość transakcji na polskim rynku wzrosła o ponad jedną piątą w porównaniu z analogicznym okresem 2013 r.

"W zakresie finansowania i działalności inwestycyjnej Polska pozostaje liderem w Europie Środkowo-Wschodniej, odpowiadając za około połowę łącznej wartości inwestycji w pierwszym półroczu 2014 r. Na drugim miejscu plasują się Czechy, na które przypada jedna czwarta wszystkich transakcji w regionie" - czytamy w raporcie.

Na skłonność banków do finansowania nowych inwestycji wpływa m.in. fakt, że w Polsce blisko 90% kredytów nieruchomościowych spłacanych jest w terminie, podczas gdy w wielu innych krajach regionu (m.in. na Węgrzech, w Bułgarii i Rumunii) odsetek ten wynosi od 40% do 60%.

Banki coraz optymistyczniej oceniają też możliwość restrukturyzacji zagrożonych kredytów.

d4javyz

"Polskie banki szacują, że jest to możliwe w przypadku 58% zagrożonych kredytów, podczas gdy w ubiegłym roku udział ten wyniósł 45%. Wśród państw Europy Środkowo-Wschodniej jedynie w Czechach, Polsce i krajach bałtyckich odnotowano lepszy wynik niż w poprzedniej edycji badania"- czytamy także.

W pozostałych krajach regionu widoczny jest spadek optymizmu co do możliwości restrukturyzacji zagrożonych kredytów. Spośród wszystkich badanych krajów najbardziej optymistyczne w tej kwestii są banki w Szwecji i Czechach, gdzie skutecznie można poddać restrukturyzacji odpowiednio 95% i 84% niespłacanych kredytów.

Wyniki badania "Property Lending Barometer 2014" zostały opracowane na podstawie odpowiedzi udzielonych przez ponad 70 banków działających w sektorze nieruchomości w następujących krajach: Austria, kraje bałtyckie, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Niemcy, Polska, Rumunia, Rosja, Serbia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Węgry oraz Wielka Brytania. Przedstawiciele wiodących instytucji finansowych przedstawili podczas pogłębionych wywiadów swoje opinie na temat kluczowych kwestii związanych z kredytowaniem nieruchomości.

(ISBnews)

d4javyz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4javyz