Trwa ładowanie...
d2dgct4

Kraje rozwijające się unikają tematu pomocy finansowej dla strefy euro

Kraje rynków wschodzących z grupy BRICS (Brazylia, Rosja, Indie, Chiny i RPA), wyraziły w czwartek swoje "zaniepokojenie" głębokim kryzysem zadłużeniowym w strefie euro, ale unikały na spotkaniu MFW w Waszyngtonie podjęcia tematu pomocy finansowej dla Europy.

Share
d2dgct4

Ministrowie finansów i prezesi banków centralnych państw BRICS, którzy spotkali się w Waszyngtonie, na marginesie walnego zgromadzenia Międzynarodowego Funduszu Walutowego, ostrzegli przed globalnymi skutkami kryzysy europejskiej waluty.

Aby położyć kres niestabilności finansowej, Europejczycy powinni działać natychmiast, "muszą być szybcy, odważni i współpracować ze sobą" - powiedział po spotkaniu brazylijski minister finansów Guido Mantega. Brazylia zaproponowała wcześniej, by w czasie rozmów grupa podjęła temat pomocy finansowej dla krajów strefy euro.

Jednak - jak powiedział minister finansów Rosji Aleksiej Kudrin - uczestnicy spotkania BRICS rozmawiali o problemie Europy "w kategoriach współpracy", przy czym "unikali słów, takich jak pomoc".

Według cytowanego przez Reutera ministra finansów RPA Pravina Gordhana, zaniepokojenie sytuacją europejskiej waluty nie jest na tyle poważne, by rozważać pomoc państw BRICS dla strefy euro.

Rynki wschodzące generalnie dużo lepiej radzą sobie z kryzysem finansowym niż kraje rozwinięte. Niektóre pogrążone w kryzysie państwa strefy euro, jak Włochy, Hiszpania i Portugalia, spoglądają w stronę Chin czy Indii z nadzieją, że kraje te będą kupować ich obligacje i inwestować w lokalne przedsiębiorstwa.

d2dgct4

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2dgct4
d2dgct4