Krajobraz po świętach
Wielki Piątek i Poniedziałek Wielkanocny zgodnie z przewidywaniami nie były szczególnie pasjonującymi dniami na rynku walutowym. Znana jest już większość ustaleń w sprawie Cypru, a we Włoszech wraca temat wyborów, gdyż zgodnie z oczekiwaniami nie udaje się utworzyć rządu. Dzisiejszy dzień rozpoczął się słabym odczytem wskaźnika koniunktury dla przemysłu w Polsce.
W piątek zgodnie z oczekiwaniami na rynkach panował marazm. Powodem był oczywiście dzień wolny w większości centrów finansowych. Ani znacznie słabsze dane z Japonii o produkcji przemysłowej, ani wyraźnie lepszy od oczekiwań wynik indeksu zaufania konsumentów instytutu Michigan nic tu nie zmieniły.
Porozumienie Unii Europejskiej z Cyprem zakłada dokapitalizowanie banków kwotą 10mld euro. Kosztem tego jest podzielenie aktywów drugiego co do wielkości banku (Laiki) na dobre i złe. Dobre aktywa zostaną włączone do Banku Cypru, czyli największego banku w kraju. Kolejnym kosztem jest przymusowa wymiana części depozytów powyżej kwoty 100 euro na akcje banków. Wysokość tej wymiany jest jeszcze negocjowana, ale najczęściej pojawiającą się wartością jest zawrotne 40%. Porozumienie zostało ratyfikowane przez Eurogrupę i nie wymaga ratyfikacji w cypryjskim parlamencie.
We Włoszech lider zwycięskiej partii Demokratycznej Pier Luigi Bersani poinformował prezydenta, że misja utworzenia rządu się nie powiodła. Nie jest to zaskoczeniem, aczkolwiek przed ponownymi wyborami misję stworzenia rządu prezydent Giorgio Neapolitano musi przekazać jeszcze kolejnym liderom partii.
Poniedziałek był dniem wolnym w Polsce, natomiast na rynkach światowych trwał handel. Z ważnych danych makroekonomicznych Chiny opublikowały swój PMI dla przemysłu, okazał się on delikatnie lepszy od oczekiwań, które to już były lepsze od ostatniego odczytu. Było to optymistyczne rozpoczęcie odczytów wskaźników koniunktury, jednakże optymizm rynków jeszcze tego samego dnia zakończył odczyt ze Stanów Zjednoczonych będący o ponad 3pkt gorszym od oczekiwań.
W dniu dzisiejszym opublikowana zostanie reszta wskaźników koniunktury przemysłu. O godzinie 9:00 opublikowano dzisiaj wskaźnik PMI dla Polski. Obserwatorzy spodziewali się wzrostu do 49pkt, jednakże odczyt wyniósł zalewie 48pkt. Różnica ta jest dlatego taka ważna, że poziom 50pkt powinien rozdzielać wzrost od spadku. Rynki nie zareagowały na tą informację, aczkolwiek powodem może być oczekiwanie na wskazania z najważniejszych europejskich gospodarek, które ukażą się do godziny 10:00.
Komentarze do wykresów:
Wykres kursu średniego EUR/PLN, za okres od 15.02.2013 do 02.04.2013
Kurs EUR/PLN od 2 tygodni znajduje się w trendzie wzrostowym o ostrym nachyleniu. Kurs dotarł do poziomu 4,1920, czyli w okolice 100% zniesienia Fibonacciego i jednocześnie maksimum z lutego 2013 po czym zaczął poruszać się horyzontalnie. Najbliższym technicznym wsparciem jest dolne ograniczenie kanału na poziomie 4.1720, natomiast oporem jest wspomniane już maksimum kursowe.
Wykres kursu średniego CHF/PLN, za okres od 15.02.2013 do 02.04.2013
Kurs CHF/PLN zachowuje się podobnie do EUR/PLN. Kurs rośnie wraz z kanałem wzrostowym wyrysowanym na dwumiesięcznych dołkach i szczytach. Kurs obecnie znajduje się pośrodku kanału lecz przebił lokalne maksimum osiągnięte 27 lutego jednak nie kontynuował ruchu w górę. Obecnie oporem jest poziom 3.4400 czyli ostatnie maksima, natomiast wsparciem są okolice 3.4150 gdzie znajduje się dolne ograniczenie kanału wzrostowego i 23,6% zniesienie Fibonacciego.
Wykres kursu średniego USD/PLN, za okres od 15.02.2013 do 02.04.2013
Kurs USD/PLN od ponad miesiąca porusza się w kanale wzrostowym. Kilka dni temu kurs zbliżył się do górnego ograniczenia formacji ustanawiając nowe krótkoterminowe maksimum na poziomie 3.2800 po czym nastąpiła lekka korekta. Obecnie najbliższym oporem jest wspomniany już poziom 3.2800, natomiast wsparciem jest dolne ograniczenie formacji znajdujące się obecnie na 3.1950.
Wykres kursu średniego GBP/PLN, za okres od 08.02.2013 do 02.04.2013
Kurs GBP/PLN po wybiciu z trendu spadkowego wytworzył bardzo stromy trend wzrostowy. Kurs obecnie znajduje się w okolicach krótkookresowego szczytu osiągniętego w styczniu na poziomie 4,9820. Zgodnie z oczekiwaniami kanał wzrostowy o tak silnym nachyleniu musiał być szybko przełamany i tak też się stało. Czy efektem będzie odwrócenie się trendu czy też zaledwie zmiana jego dynamiki pokażą nam nadchodzące dni. Obecnie oporem dla dalszych wzrostów pozostaje poziom 4.9820 czyli maksima stycznia, natomiast najbliższe wsparcie to dopiero poziom 4.8800 gdzie znajduje się 61.8% zniesienie Fibonacciego.
Maciej Przygórzewski
dealer walutowy
Internetowykantor.pl
| Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu internetowykantor.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią “rekomendacji” lub “doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Zgodę autorów na publikację raportów można uzyskać pisząc na adres biuro@internetowykantor.pl. |
| --- |