Trwa ładowanie...

Kraków bez węgla

Sejmik Województwa Małopolskiego ma dzisiaj wprowadzić w Krakowie zakaz opalania mieszkań i domów węglem i drewnem. Efekt? Mieszkańcy będą musieli wymienić piece i instalacje na ekologiczne.

Kraków bez węglaŹródło: AFP, fot: NOAH SEELAM
d3b8ehy

Autorem projektu uchwały, która ma wprowadzić pierwszy w Polsce zakaz palenia węglem, drewnem i innymi paliwami stałymi, jest Zarząd Województwa Małopolskiego. Przyjęcie uchwały oznaczać będzie, że w mieście do ogrzewania budynków i przygotowania ciepłej wody użytkowej będzie można jedynie stosować gaz ziemny, olej opałowy i olej napędowy przeznaczony do celów opałowych.

Mieszkańcy na wymianę swoich pieców dostaną pięć lat. Zakaz wejdzie w życie 1 września 2018 roku.

Zdaniem autorów projektu jego wprowadzenie to formalność. Miasto przeprowadziło konsultacje społeczne, podczas których aż 90 proc. krakowian opowiedziało się za wprowadzeniem zakazu palenia węglem w piecach.

d3b8ehy

Z opublikowanych badań Europejskiej Agencji Ochrony Środowiska wynika, że Kraków jest na trzecim miejscu pod względem zanieczyszczenia powietrza w Europie. Stolicę Małopolski wyprzedzają tylko dwa miasta z Bułgarii.

Rezygnacja z węgla za dopłatą

Krakowscy radni przyjęli w listopadzie program osłonowy przewidujący dopłaty dla tych, którzy w związku z rezygnacją z ogrzewania mieszkań węglem na rzecz gazu, energii elektrycznej lub oleju opałowego będą mieć wyższe wydatki. Program będzie realizowany w latach 2014-2022.

Dopłaty mają pokryć różnicę w kosztach ogrzewania mieszkań węglem a innymi bardziej proekologicznymi paliwami.

Z pomocy gminy będą mogły skorzystać tylko te osoby, które zlikwidują piec węglowy i spełnią określone kryteria dochodowe. Miesięczny dochód osoby samotnej powinien być niższy niż 2 tys. 439 zł netto, a w przypadku rodzin dochód może wynosić maksymalnie 1 tys. 368 zł netto na osobę.

d3b8ehy

Ministerstwo nie wprowadzi zakazu

Ministerstwo Środowiska nie planuje wprowadzenia zakazu opalania pieców węglem, analizuje natomiast m.in. możliwość wprowadzenia standardów dla kotłów małej mocy czy wymogów w zakresie wielkości emisji zanieczyszczeń - wynika z informacji resortu.

- Resort środowiska analizuje możliwość wprowadzenia standardów emisji dla kotłów o mocy poniżej 1 megawata oraz możliwość wprowadzenia wymagań technicznych w zakresie wielkości emisji zanieczyszczeń dla nowych źródeł spalania małej mocy w gospodarstwach domowych - mówi PAP wicedyrektor departamentu ochrony powietrza w resorcie środowiska Roman Głaz.

Głaz przypomniał, że zgodnie z polskim prawem samorządy mają prawo - jak dzieje się to w Małopolsce - określić rodzaje lub jakość paliw dopuszczalnych do stosowania na danym terenie, aby poprawić jakość powietrza.

d3b8ehy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3b8ehy