Kraków planuje pierwszy światowy szczyt Ekonomii Otwartych Oczu (OEES)

28.01.2016 16:50

W połowie listopada w Krakowie odbędzie się pierwszy światowy szczyt Ekonomii Otwartych Oczu, którego tematyka ma skupiać się na trzech przenikających się kwestiach: Biznesie, Kulturze i Mieście - poinformował w czwartek przewodniczący rady programowej prof. Jerzy Hausner.

Jego zdaniem, w ciągu najbliższych trzech lat szczyt Ekonomii Otwartych Oczu (Open Eyes Economy Summit - OEES) może stać się jednym z najważniejszych kongresów w Europie.

"Używamy określenia Open Eyes Economy tłumacząc to jako +gospodarkę otwierających się oczu+" - powiedział podczas konferencji prasowej w ICE Kraków przewodniczący Rady Programowej szczytu prof. Jerzy Hausner. Jak wyjaśnił, określenie to odnosi się do faktu, że "po 2008 roku dokonuje się rewizja wielu utrwalonych poglądów ekonomicznych i praktyk gospodarczych; że żyjemy w świecie poszukiwania nowych idei i ścieżek postępowania". "W szczególności postępowania te dotyczą refleksji na temat relacji pomiędzy rynkiem a wartościami" - podkreślił.

Prof. Hausner wyjaśnił, że w sformułowaniu o otwieraniu oczu "chodzi o to, by wykraczać poza znane schematy myślowe, obserwować i konfrontować różne sposoby działania i by uruchamiać w konsekwencji nowe możliwości działania, ale po to, by wyznaczać własną ścieżkę rozwoju".

Pierwszy jak i następne kongresy organizowane będą wokół triady tematycznej Biznes - Miasto - Kultura. Biznes traktowany jako podstawa ekonomiczna aktywności, umożliwiający rozwój i dbanie o inne wartości; Miasto rozumiane jako przestrzeń, w której styka się aktywność biznesowa i technologiczna oraz jako przestrzeń znaczeń, komunikacji, odniesień, interpretacji. Trzeci człon to kultura rozumiana jako perspektywa, inne spojrzenie, odkrycie innych możliwości.

Według zapowiedzi organizatorów, w kongresie weźmie udział międzynarodowe grono autorytetów - intelektualistów, naukowców i praktyków z wielu dziedzin wiedzy, różnych branż i z czterech stron świata.

"Naszym celem jest uczynić w trzy lata to wydarzenie jednym z najważniejszych, kluczowych wydarzeń w skali europejskiej, interesujących te trzy środowiska: biznesu, ludzi miast i środowisko kultury" - zapowiedział prof. Hausner.

W radzie programowej szczytu oprócz prof. Jerzego Hausnera i wiceprezydent Krakowa ds. rozwoju Elżbiety Koterby znaleźli się także m.in. Danuta Huebner, Roman Młodkowski, Agnieszka Odorowicz, Paweł Potoroczyn. W przyszłości rada programowa szczytu będzie miała charakter międzynarodowy.

Jak powiedział prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, kongres będzie kolejnym spotkaniem, które pozwala lokować Kraków jako wyjątkowe miejsce spotkań. Wyraził także przekonanie, że kongres OEES już za dwa lata może zyskać "większe znaczenie niż ekonomiczne spotkania w Krynicy czy Katowicach".

Kongresowi towarzyszyć mają wydarzenia artystyczne, w tym m.in. "Dziady" - koncert Pianohooligan (Piotra Orzechowskiego) z towarzyszeniem zagranicznych wykonawców muzyki elektronicznej; oraz koncert "Waglewski Plus" - z zaproszonymi gośćmi, wśród których znaleźli się Fisz, Emade, Leszek Możdżer, Anna Maria Jopek.

Określenie Open Eyes Economy to koncepcja stworzona w 2014 r. przez prof. Jerzego Hausnera i Mateusza Zmyślonego, będąca próbą stworzenia kompleksowego, teoretycznego fundamentu pod nową filozofię prowadzenia szeroko pojętego biznesu, postrzeganego jako jeden z podstawowych elementów tworzących rzeczywistość społeczno-ekonomiczną w bezpośrednim związku z kulturą i sferą publiczną.

Organizatorami szczytu, który odbędzie się 15 listopada w Centrum Konferencyjnym ICE Kraków są: Fundacja Gospodarki i Administracji Publicznej (Fundacja GAP), Miasto Kraków oraz Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie.

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także