Trwa ładowanie...

Kraków znosi opłatę targową. Handlarze odetchną z ulgą, miasto też

Kraków od 1 marca nie będzie już pobierać opłaty targowej. Powód? Miasto mało na niej zarabiało, a dużo wydawało na egzekwowanie. Nie ma też chętnych na stanowisko inkasenta. W dodatku weszło w życie prawo, które daje sporo przywilejów sprzedającym swoje plony rolnikom. Tym samym zaoszczędzą i osoby handlujące na świeżym powietrzu, i magistrat.

Share
Kraków znosi opłatę targową. Handlarze odetchną z ulgą, miasto teżKraków znosi opłatę targową. Handlarze odetchną z ulgą, miasto teżŹródło: Pixabay, fot: zibik
d259s5h

Z inicjatywą zniesienia opłaty targowej wystąpił prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, a jego pomysł poparli jednogłośnie radni. Jak przypomniał w czwartek krakowski magistrat, obecnie decyzja o pobieraniu opłaty targowej leży w rękach samorządu – w tym sensie opłata ma charakter fakultatywny. Do jej wnoszenia zobowiązane są osoby sprzedające towary "pod gołym niebem" – na targowiskach (np. placach, giełdach), a także poza nimi, na chodnikach czy parkingach, jak również na okolicznościowych targach czy jarmarkach.

Miasto mało na tym zarabiało

W zależności od tego, co się sprzedaje i ile powierzchni to zajmuje, opłata targowa w grodzie Kraka waha się w przedziale od 1 zł do 30 zł za dzień.

d259s5h

Na terenie Krakowa opłata targowa została wprowadzona uchwałą rady miasta z listopada 2015 r. Trzy lata później radni podjęli uchwałę znoszącą opłatę na trzech targowiskach. W 2021 r. z powodu obostrzeń pandemicznych i zamrożenia handlu rząd zawiesił pobór opłaty targowej w całym kraju, a gminy otrzymały rekompensatę utraconych z tego tytułu dochodów.

"Inflacja zerwała się z łańcucha". Grozi nam 10 proc.

Według danych magistratu w Krakowie środki uzyskiwane z opłaty targowej stanowiły średnio 0,04 proc. planowanych rocznych dochodów miasta ogółem. Z roku na rok wpływy te malały, m.in. w związku z przenoszeniem sprzedaży do budynków i lokali – opłata targowa nie jest pobierana od sprzedaży odbywającej się w budynkach, halach, boksach handlowych czy innych obiektach budowlanych znajdujących się na targowisku, za które jest płacony podatek od nieruchomości.

d259s5h

Inkasenci i rolnicy przesądzili

Miasto zdecydowało się zrezygnować z tej daniny w obliczu coraz mniejszych dochodów z opłaty w zestawieniu ze stosunkowo dużym kosztem jej egzekwowania, a także trudności ze znalezieniem chętnych do pełnienia funkcji inkasenta, spowodowane m.in. roczną przerwą w poborze opłaty.

Dodatkową okolicznością jest obowiązująca od tego roku ustawa dotycząca ułatwień w prowadzeniu handlu w piątki i soboty przez rolników i ich domowników, która wprowadza dla tej grupy handlujących różne udogodnienia, a wśród nich zwolnienie z opłaty targowej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d259s5h
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d259s5h
d259s5h