Trwa ładowanie...
d2y7z1b
11-04-2016 09:24

KRD: Dwie trzecie polskich eksporterów nie ma problemów z egzekwowaniem należnoś

Warszawa, 11.04.2016 (ISBnews) - Niemal dwie trzecie ankietowanych eksporterów (64,1%) twierdzi, że w ich przedsiębiorstwie nie występują problemy z wyegzekwowaniem należności od kontrahentów pochodzących z zagranicy. Co trzecia firma sygnalizuje, że problem ten istnieje, aczkolwiek według większości z nich, jego skala utrzymuje się na stałym poziomie, wynika z badania "Portfel należności polskich przedsiębiorstw" realizowanego na zlecenie Krajowego Rejestru Długów oraz Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce.

d2y7z1b
d2y7z1b

"Tylko 20% polskich przedsiębiorstw handlujących w Polsce nie ma żadnego problemu z egzekwowaniem należności od swoich klientów. W przypadku zagranicznych kontrahentów odsetek ten jest ponad 3-krotnie wyższy. Z jednej strony jest to wynik znacznie większej liczby transakcji zawieranych z krajowymi podmiotami. Z drugiej jednak, dane te sugerują wyraźnie większą rzetelność płatniczą zagranicznych przedsiębiorców" - powiedział wiceprezes Rzetelnej Firmy Maciej Ameljan, cytowany w komunikacie.

Brak problemów z terminową zapłatą przez zagranicznych klientów najczęściej deklarują mikroprzedsiębiorstwa, czyli firmy zatrudniające do 9 osób, które w handlu krajowym są z kolei najbardziej narażone na zatory płatnicze, podano także.

"Małe firmy najczęściej współpracują z niewielką liczbą zagranicznych kontrahentów, starannie ich dobierają i mocno pilnują każdej transakcji. Wraz z wielkością firmy rośnie również liczba partnerów, w tym również tych nierzetelnych" - dodał Ameljan.

Średni odsetek przeterminowanych należności eksportowych to zaledwie 6,6% wartości faktur wystawionych w handlu zagranicznym. Ponownie w najlepszej sytuacji są firmy mikro (do 9 pracowników) i małe (10-49 zatrudnionych osób), gdzie wskaźnik ten wynosi odpowiednio 6,4 oraz 4,3%, podano również.

d2y7z1b

Badanie "Portfel należności polskich przedsiębiorstw" rozpoczęto w pierwszym kwartale 2009 roku. Jest to wspólny projekt Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej i Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce, którego celem jest bieżące monitorowanie portfela należności w polskich przedsiębiorstwach, a także obsługi zobowiązań przez polskie przedsiębiorstwa. Najnowsza edycja raportu, dotyczy IV kw. 2015 r.

(ISBnews)

d2y7z1b
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2y7z1b