Trwa ładowanie...
d3g4bic

KRD: Zadłużenie 53 spółek NewConnect sięga łącznie 11,65 mln zł

Warszawa, 19.07.2016 (ISBnews) - Spółki NewConnect wykazały wzrost zadłużenia od początku roku o 6,4 mln zł do łącznie 11,65 mln zł, wynika z danych Krajowego Rejestru Długów (KRD). Największe długi mają firmy działające w nowoczesnych branżach, natomiast najliczniejszą branżą pod względem zadłużenia są firmy usługowe, handlowe i budowlane.

Share
d3g4bic

"Z grona rodzimych spółek, aż 53 są notowane jako dłużnicy w KRD - Biurze Informacji Gospodarczej. Firmy te mają w sumie 139 wierzycieli i 387 niezapłaconych w terminie zobowiązań. Ich łączne zadłużenie sięga aż 11,65 mln zł. Dług przypadający na jedną spółkę to niemal 220 tys. zł" - czytamy w komunikacie.

Pod względem wartości zadłużenia przodują firmy działające w nowoczesnych branżach, takich jak technologie, telekomunikacja, media, czy recykling. Łączne zadłużenie tych 13 firm, reprezentujących nowoczesne branże sięgnęło 8 mln zł.

Natomiast najliczniej reprezentowaną grupą pod względem zadłużenia pozostają usługi i handel, które mają na liście dłużników odpowiednio 12 i 11 przedstawicieli. Firmy z branży budowlanej - 7 z nich - również borykają się z długami.

d3g4bic

Eksperci KRD przeanalizowali również, jak zmieniła się sytuacja 58 spółek-dłużników z rynku NewConnect sprzed sześciu miesięcy. W przypadku 10 firm zadłużenie pozostało na tym samym poziomie, kolejne 10 spłaciło długi, 11 z nich zmniejszyło swój dług, 20 firm łącznie zwiększyło swój dług w ciągu ostatnich 6 m-cy. Pozostałe 7 wypadło z obrotu na NewConnect.

"Liczba spółek, które uporały się z częścią lub całością długów widniejących w bazie danych KRD jest w sumie mniej więcej taka, jak liczba spółek, których wartość niezapłaconych w terminie zobowiązań wzrosła. Szalę na tę negatywną stronę przeważyły spółki, które zostały wykluczone z obrotu. To najczęściej nie zwiastuje niczego dobrego" - powiedział prezes KRD BIG Adam Łącki, cytowany w komunikacie.

Badanie "Długi spółek z NewConnect" przeprowadzono na 400 krajowych spółkach przez Krajowy Rejestr Długów i Rzetelną Firmę wśród firm, które 5 lipca 2016 roku były notowane na rynku NewConnect. To jego druga edycja. Pierwszego przeglądu zadłużenia spółek z "małej giełdy" dokonano na początku stycznia 2016 roku.

(ISBnews)

d3g4bic

Podziel się opinią

Share
d3g4bic
d3g4bic