Kredkowe dla ucznia czasami bez daniny

Świadczenia | Wsparcie finansowe dla pracowników wysyłających dzieci do szkoły jest opodatkowane. Zwolnienie z PIT przysługuje, gdy jest to pomoc socjalna

Kredkowe dla ucznia czasami bez daniny
Źródło zdjęć: © WP

30.08.2011 | aktual.: 30.08.2011 06:47

Wsparcie finansowe dla pracowników wysyłających dzieci do szkoły jest opodatkowane. Zwolnienie z PIT przysługuje, gdy jest to pomoc socjalna.

Rok szkolny za pasem, więc rodziców czekają spore wydatki. Wiele firm im pomaga.

– W tym roku przyznaliśmy ponad 2 tys. zł ekwiwalentu na

każde dziecko – mówi Dariusz Wyborski z departamentu public relations KGHM. – Przeznaczony jest on na pokrycie wydatków szkolnych.

Czy takie świadczenie jest opodatkowane?

– Jeśli jest wypłacane ze środków obrotowych firmy, to tak – mówi Renata Mostowiec, koordynator ds. kadr i płac w PwC. – Pracodawca musi je więc doliczyć do wynagrodzenia pracownika i potrącić podatek oraz składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

Szanse na zwolnienie są wtedy, kiedy firma wypłaca kredkowe z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.

lnienie z funduszu

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 67 ustawy o PIT zwolnione z daniny są świadczenia pieniężne i rzeczowe sfinansowane w całości z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych. Jeśli dofinansowanie z funduszu jest zgodne z jego regulaminem i mieści się w zakresie działalności socjalnej, pracodawca nie musi doliczać wartości świadczenia do wynagrodzenia pracownika i potrącać od niego zaliczek na PIT. Limit zwolnienia wynosi 380 zł rocznie.

Opodatkowane są natomiast bony, talony i inne znaki uprawniające do wymiany na towary lub usługi – bez względu na to, jaką mają wartość i z jakiego źródła je sfinansowano.

Trium socjalne

– Wypłacając wsparcie z funduszu, trzeba pamiętać o kryterium socjalnym – mówi Renata Mostowiec. – Nie można dać wszystkim po równo. Każdy pracownik jest bowiem w innej sytuacji finansowej. Lepiej więc nie ryzykować zakwestionowania zwolnienia przez fiskusa z powodu niespełnienia przesłanek z ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych.

Przypomina, że zasady przyznawania świadczeń z funduszu kontroluje również ZUS. – Jeśli pracodawca nie stosuje kryterium socjalnego, zakład może uznać, że dofinansowanie powinno być obciążone składkami (co do zasady jest zwolnione bezlimitowo) – zwraca uwagę ekspertka.

Pomoc na szkolny start można też uzyskać od państwa. Mówi o tym rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie szczegółowych warunków udzielania pomocy finansowej uczniom na

zakup podręczników (DzU z 2011 r. nr 111, poz. 652). Określa ono szczegółowe warunki przyznawania pomocy uczniom objętym rządowym programem pomocy „Wyprawka szkolna“.

Będzie ona w całości nieopodatkowana na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 40 ustawy o PIT. Przepis ten zwalnia z daniny świadczenia pomocy dla uczniów, studentów, uczestników studiów doktoranckich i osób uczestniczących w innych formach kształcenia pochodzące z budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego oraz ze środków własnych szkół i uczelni. Pod warunkiem że jest ona przyznana na podstawie przepisów o systemie oświaty, prawa o szkolnictwie wyższym, a także regulacji o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki.

Przemysław Wojtasik
Rzeczpospolita

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)