Trwa ładowanie...
d2oyehf

Kredyt 1,1 mld euro z EBI na autostradę A1

Europejski Bank Inwestycyjny przyznał kredyt w wysokości 1,1 mld euro na budowę autostrady A1 ze Strykowa do Pyrzowic - poinformowała wiceprezes EBI Marta Gajęcka.

Share
d2oyehf

_ To kredyt w wysokości 800 mln euro na budowę oraz dodatkowo 300 mln euro na tzw. instrument gwarancyjny _- powiedziała Gajęcka. Te dodatkowe 300 mln euro to - jak tłumaczyła Gajęcka - "linia awaryjna", którą można będzie uruchomić już po otwarciu autostrady, jeśli okaże się, że nie przynosi ona dochodów.

Decyzję w sprawie udzielenia kredytu podjął dziewięcioosobowy zarząd EBI, gdzie Gajęcka jest jedynym członkiem z Polski i innych nowych państw UE. To już druga tak duża pożyczka udzielona na budowę autostrad w Polsce. Wcześniej EBI przyznał ok. 1 mld euro na budowę autostrady A2.

_ Ja tutaj walczę jak lew, by autostrady zostały wybudowane _ - zażartowała Gajęcka w rozmowie z PAP.

d2oyehf

Na kolejną decyzję EBI czeka Bank Gospodarstwa Krajowego, który ma dostać w pakiecie około 1 mld euro kredytu na remont dróg; kredyty z EBI mają także wesprzeć budowę kolejnych odcinków autostrad A1 i A4.

Pożyczki z EBI są udzielane na bardzo atrakcyjnych warunkach.
_ To najtańsze pieniądze na rynku _ - przyznała Gajęcka. EBI nie jest bowiem bankiem nastawionym na zysk, a oprocentowanie ma pokryć jedynie koszty administracyjne. Oprocentowanie pożyczki określane jest przy wypłacaniu kolejnych transz, które są rozłożone w czasie.

Inga Czerny

d2oyehf

Podziel się opinią

Share
d2oyehf
d2oyehf