Kreml i oligarchowie śpią spokojnie. Świat zamroził jedynie "ułamek" ich majątków
Od wybuchu wojny w Ukrainie państwa zachodnie aktywnie rozpoczęły nakładać sankcje na przedstawicieli aparatu państwowego i oligarchów powiązanych z Kremlem. Dzięki temu udało się zamrozić od 30 do 50 miliardów dolarów ich majątku. Zdaniem "The Economist" to jedynie kropla w morzu, gdyż ich aktywa mogą być warte nawet 1 bilion dolarów.
Sankcje, którymi Zachód objął Rosję po rozpoczęciu inwazji na Ukrainę, zakładają mrożenie majątków nie tylko organów państwowych, ale też osób prywatnych z otoczenia Władimira Putina lub powiązanymi z nim.
Zachód zamroził "ułamek" aktywów oligarchów
W marcu Stany Zjednoczone i sojusznicy powołali nawet specjalną grupę do przejmowania majątków rosyjskich oligarchów REPO (ang. Russian Elites, Proxies, and Oligarchs, czyli Rosyjskie Elity, Pełnomocnicy i Oligarchowie). 29 czerwca poinformowała, że przejęła 30 miliardów dolarów w aktywach rosyjskich oligarchów i przedstawicieli władz. W ich posiadaniu jest co najmniej pięć luksusowych jachtów i ekskluzywne nieruchomości.
Komisja Europejska z kolei podała 20 czerwca, że wartość skonfiskowanych rosyjskich prywatnych aktywów w Europie podwoiła się od kwietnia. Osoby objęte sankcjami straciły luksusowe jachty, helikoptery, obrazy, nieruchomości i inne aktywa o łącznej wartości ponad 12,5 mld euro. Na ten moment zamrożone są aktywa ponad 1100 osób i podmiotów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Putinflacja wykańcza polską gospodarkę? "To zwykła propaganda"
Matthieu Favas, dziennikarz "The Economist" jednak podaje, że aktywa rosyjskiego sektora prywatnego za granicą Federacji Rosyjskiej warte są 1 bilion dolarów. Do samych oligarchów należy ok. 400 miliardów. Z ich majątków zamrożono "być może 50 mld dolarów, więc tak naprawdę tylko ułamek".
Ten bilion dolarów obejmuje w dużej części bezpośrednie inwestycje zagraniczne, czyli firmy inwestujące za granicą. A te inwestycje w większości nie są zamrożone, przede wszystkim dlatego, że trudno dokładnie wiedzieć, gdzie są, ale także dlatego, że nie są bezpośrednio celem sankcji - wyjaśniał w rozmowie z portalem Marketplace.
Mrożenie rosyjskich aktywów państwowych
Zachód zabrał się też za aktywa państwowe. W tym wypadku mówimy o rezerwach znajdujących się poza granicami Federacji Rosyjskiej. One nie zostały formalnie zamrożone, a jedynie zablokowane jest ich użycie przez władze Rosji.
Według rosyjskiego banku największa część zagranicznych rezerw to złoto (21,7 proc. wszystkich rezerw). Natomiast najwięcej jest ich w Chinach, bo 13,8 proc. Niemal całość ulokowana jest w chińskim juanie. To oznacza, że Rosja nadal zarządza około jedną trzecią swoich rezerw o całkowitej wartości 630 miliardów dolarów za pośrednictwem krajowego złota i chińskiego juana.
12,2 proc. znajdowało się we Francji, 10 proc. w Japonii, 9,5 proc. w Niemczech, 6,6 proc. w USA, 4,5 proc. w Wielkiej Brytanii, 3 proc. w Austrii, 2,8 proc. w Kanadzie. 5 proc. posiadały międzynarodowe instytucje finansowe.
Nawet ponad trzy czwarte rezerw banku centralnego to aktywa w walutach obcych. Mniej więcej połowa to papiery wartościowe w walutach obcych, takie jak obligacje rządowe, które nigdy nie opuszczają kraju emisji. Jedna czwarta jest powiązana z zagranicznymi bankami krajowymi, prywatnymi zagranicznymi bankami, Bankiem Rozrachunków Międzynarodowych (BIS) i Międzynarodowym Funduszem Walutowym (MFW).
Rosja odpowiedziała na sankcje
Rosja natomiast grozi Zachodowi, że przejmie zachodnie aktywa przedsiębiorstw w tym kraju. Rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa ostrzegła, że Rosja jest gotowa "stosownie zareagować", jeśli Zachód zdecyduje się na wykorzystanie zamrożonych aktywów państwowych Rosji.
Wykorzystanie tych funduszy "będzie przez nas interpretowane jako bezprawny i prowokująco nieprzyjazny atak, dający nam prawo do podjęcia działań odwetowych w celu ochrony naszych interesów" - stwierdziła Maria Zacharowa.