Trwa ładowanie...
d1ofeae
23-03-2017 11:44

Kropiwnicki z RPP liczy na 3,7-3,9% wzrostu PKB w 2017 r.

Warszawa, 23.03.2017 (ISBnews) - Wzrost gospodarczy przyspieszy w tym roku do ok. 3,7-3,9% (z 2,8% w ub.r.), wynika z wypowiedzi członka Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Jerzego Kropiwnickiego dla ISBnews.

d1ofeae
d1ofeae

"Jeżeli chodzi o PKB, to jestem bardziej optymistyczny niż marcowa projekcja NBP. Uważam, że 3,7% wzrostu PKB to jest dolna granica. Stawiałbym na bliżej 4%, jednak bez przekraczania tego poziomu" - powiedział Kropiwnicki w wywiadzie dla ISBnews.

"Zakładając oddalenie między decyzją, a jej skutkiem, które w polityce pieniężnej wynosi około 9-12 miesięcy, nie widzę celowości zajmowania się obecnie dalszym horyzontem" - dodał.

Zdaniem Kropiwnickiego, w tym roku będziemy mieli dynamizację wzrostu gospodarczego w porównaniu z zanotowaną w ubiegłym roku dynamiką, która okazała się niższa od oczekiwań.

"Prognozy rok temu wskazywały, że to będzie znacznie powyżej 3,5%. [...] Wytłumaczono to opóźnieniem realizacji programów infrastrukturalnych finansowanych z budżetu Unii Europejskiej. W tym roku to się już odblokowało. To będzie poważny czynnik dynamizujący gospodarkę" - uważa Kropiwnicki.

d1ofeae

Według niego, w dłuższym horyzoncie na gospodarkę będą miały wpływ również dwa duże programy infrastrukturalne, na które zdecydował się rząd. Wpływ ten będzie istotny bez względu na to, czy projekty te uzyskają wsparcie Unii Europejskiej.

"Moim zdaniem, rząd słusznie postanowił. Jeden z projektów to centralny port lotniczy, który - jeżeli Polska ma nie być zmarginalizowana przez porty lotnicze Niemiec, Austrii, a w przyszłości Ukrainy - powinna zostać zrealizowany. A drugi projekt to przekopanie Mierzei Wiślanej. To również jest duży projekt, gdyż nie chodzi jedynie o przekopanie Mierzei, ale również o tor wodny, aby statki mogły wpływać bez przeszkód do Elbląga" - powiedział Kropiwnicki.

Według marcowej projekcji Narodowego Banku Polskiego (NBP), wzrost PKB przyspieszy do 3,7% w tym roku, a następnie spowolni do 3,3% w 2018 r. i do 3,2% w 2019 r.

W tegorocznej ustawie budżetowej rząd prognozuje, że wzrost PKB wyniesie 3,6% w 2017 r. W lutym br. wicepremier, minister rozwoju i finansów Mateusz Morawiecki mówił, że Polska ma szansę przyspieszyć wzrost PKB do ponad 3,5% w tym roku.

Marek Knitter

(ISBnews)

d1ofeae
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ofeae