Trwa ładowanie...
d452qsj

Kruk oczekuje utrzymania się wysokiej podaży portfeli w II poł. 2015

Warszawa, 31.08.2015 (ISBnews) - Kruk spodziewa się, że podaż na rynku portfeli w II połowie roku nie będzie niższa niż w I półroczu, kiedy sięgnęła ok. 5,5 mld zł, szczególnie po stronie wierzytelności bankowych, poinformowali przedstawiciele spółki.

Share
d452qsj

"Mamy ok. 5,5 mld zł podaży po I półroczu - jak tyle dojdzie w drugim półroczu, to byłby bardzo dobry wynik, czyli mniej niż 13 mld zł w poprzednim roku, który jednak - należy pamiętać - był wyjątkowy i rekordowy. Ale to są prognozy obarczone wahaniem nawet o 25% - powiedział członek zarządu Michał Zasępa.

Jak poinformował prezes Piotr Krupa, obecnie w Polsce na sprzedaż wystawione są portfele o łącznej wartości ok. 6-6,5 mld zł - w tym ok. 3-3,5 mld zł w części detalicznej, 2 mld zł w części hipotecznej, ok. 1 mld zł w segmencie korporacyjnym, jednak - jak zaznaczył - transakcje są otwarte i nie wiadomo, czy zakończą się w tym roku.

"Podaż portfeli w II połowie roku jest duża. Sądzimy, że nadal będziemy istotnym graczem pod względem nakładów, choć nie mamy presji i selektywnie podchodzimy do zakupów. Spodziewamy się, że konkurencja cenowa utrzyma się na rynku" - powiedział Krupa.

Dodał, że zakłada utrzymanie się wysokiej podaży portfeli ze strony banków ze względu na presję na wyniki, związaną m.in. z planowanym podatkiem i ustawą restrukturyzującą kredyty hipoteczne.

d452qsj

"Podatek bankowy, presja na wynik, być może ustawa o kredytach w CHF nie zwiększą istotnie wolumenu podażowego, ale utrzymają go na wysokim poziomie. Teraz będzie czekanie na to, co się wydarzy w CHF" - powiedział Krupa.

Podmioty należące do grupy Kruk w I półr. zainwestowały 222 mln zł w 30 pakietów o łącznej wartości nominalnej 2,3 mld zł. W samym II kw. wartość nakładów inwestycyjnych sięgnęła 177 mln zł, a łączna wartość nominalna portfeli sięgnęła 1,8 mld zł.

Jak powtórzył Zasępa, w całym roku Kruk planuje nakłady inwestycyjne na portfele wierzytelności o wartości podobnej lub wyższej niż zrealizowane w ub. roku w wysokości 571 mln zł.

Kruk S.A. jest największą w Polsce firmą zarządzającą wierzytelnościami. Od 2007 roku działa w Rumunii, gdzie także jest liderem rynku. Od listopada 2011 roku Kruk działa w Czechach, od sierpnia 2012 roku na Słowacji, a od sierpnia 2014 roku w Niemczech. Spółka jest notowana na warszawskiej giełdzie od 2011 r.

(ISBnews)

d452qsj

Podziel się opinią

Share
d452qsj
d452qsj