Trwa ładowanie...
d19o53s
d19o53s

Kruk przewiduje w '12 podobną rdr wielkość rynku zakupu wierzytelności detal. w Polsce

21.03. Warszawa (PAP) - Kruk przewiduje, że wielkość rynku zakupu wierzytelności detalicznych w Polsce, wyrażona w wielkości nominalnej sprzedanych portfeli, może być w 2012 r....
Share
d19o53s

21.03. Warszawa (PAP) - Kruk przewiduje, że wielkość rynku zakupu wierzytelności detalicznych w Polsce, wyrażona w wielkości nominalnej sprzedanych portfeli, może być w 2012 r. podobna jak w roku 2011, gdy wyniosła 6,9 mld zł - poinformowali na konferencji przedstawiciele spółki. Dodali, że wartość nakładów inwestycyjnych na tym rynku w bieżącym roku prawdopodobnie po raz kolejny przekroczy 1 mld zł.

"Taki poziom rynku (wartość nominalna sprzedanych w Polsce w 2011 r. pakietów wierzytelności detalicznych - PAP) może się utrzymać, na pewno nie spodziewamy się wzrostu" - powiedział na konferencji Michał Zasępa, członek zarządu Kruka.

Łączna wartość portfeli detalicznych sprzedanych w Polsce w 2011 r. wyniosła, według danych Kruka, 6,9 mld zł, w porównaniu do 3,5 mld zł w 2010 r.

d19o53s

Prezes Kruka, Piotr Krupa ocenił na konferencji, że wartość inwestycji na rynku zakupu wierzytelności detalicznych w Polsce w 2012 r. prawdopodobnie przekroczy po raz drugi z kolei 1 mld zł.

"Prawdopodobnie 1 mld zł inwestycji zostanie w tym roku ponownie przekroczony" - powiedział.

W 2011 r. nakłady inwestycyjne firm windykacyjnych na zakup portfeli wierzytelności detalicznych w Polsce wyniosły 1,2 mld zł.

Kruk oczekuje ponadto wzrostu rynku zakupu wierzytelności korporacyjnych. Według danych spółki, w 2011 r. wartość pakietów wierzytelności korporacyjnych sprzedanych w Polsce wyniosła 1,2 mld zł.

d19o53s

"Ten rynek zachował się w zeszłym roku gorzej niż oczekiwaliśmy. W tym roku oczekujemy wzrostu wartości sprzedanych portfeli korporacyjnych, które ciążą na bilansach banków" - powiedział na konferencji Zasępa.

Zdaniem prezesa Krupy na polskim rynku widoczny jest obecnie duży wzrost cen niewielkich pakietów wierzytelności detalicznych.

"W kwestii cen wzrost jest widoczny w małych portfelach telekomunikacyjnych i bankowych, za które płacone są kwoty 2-3 mln zł. Ten wzrost wynika z pojawienia się na rynku nowych graczy i wzrostu konkurencji, oraz coraz lepszego dostępu podmiotów z naszej branży do finansowania" - powiedział na konferencji Piotr Krupa, prezes Kruka.

"Przy dużych pakietach sytuacja jest bardziej stabilna, ze względu na potencjalnie duże straty wynikające ze złego przygotowania inwestycji" - dodał.

Średnia cena pakietów detalicznych w ubiegłym roku w Polsce, według danych Kruka, wzrosła rdr do 16,9 proc. z 12,3 proc. rok wcześniej. (PAP)

kuc/ osz/

d19o53s

Podziel się opinią

Share
d19o53s
d19o53s