Trwa ładowanie...
d1p016q

Krystyna Florek

Najnowsze informacje
Oceń jako pierwszy:

Krystyna Florek jest jedną z najbogatszych i najbardziej wpływowych Polek. Jest współwłaścicielką firmy Fakro, cenionego na świecie producenta okien dachowych.

Życiorys

Krystyna Florek urodziła się w 1955 roku. Jest współtwórcą firmy Fakro, obok męża, Ryszarda Florka i Krzysztofa Koronenbergera. Krystyna Florek działa w przedsiębiorstwie po stronie finansów i księgowości.

Fakro powstało w 1991 roku, tuż po zmianach ustrojowych, a w trakcie przekształceń gospodarczych w Polsce. Po 25 latach rozwoju firma zatrudnia 3 300 osób. Należy do niej także 12 zakładów produkcyjnych w Polsce i na świecie, w tym w Chinach i Stanach Zjednoczonych. Przedsiębiorstwo małżeństwa Florków to jeden z liderów produkcji okien dachowych na świecie. Szacuje się, że obecnie posiada 15 proc. udziału w światowym rynku.

Rocznie Fakro produkuje nawet pół miliona wysokiej jakości produktów, włączając okna dachowe, okna oddymiające oraz świetliki dachowe. Zysk w skali roku wynosi ponad miliard złotych. To daje przedsiębiorstwu Krystyny Florek niekwestionowaną pozycję lidera na rynku polskim.

Firma małżeństwa Florków boryka się jednak z problemem konkurencji. Jej głównym rywalem jest bowiem duńska marka Velux, która zarzuca Fakro wdrażanie skopiowanych technologii. Zarzuty padają również w drugą stronę: Velux oskarżany jest o nieuczciwe rabaty i spekulowanie cen. Sprawa sięgnęła Komisji Europejskiej, jednak nie powzięto żadnych kroków, aby rozstrzygnąć spór.

Majątek

Na majątek Krystyny Florek i jej męża, Ryszarda, szacowany na 1.1 miliarda złotych, składają się akcje w grupie Fakro Sp. z o.o. Poza tym Krystyna Florek jest prezesem zarządu firmy Aktiv posiadającej hotel Aktiv w Muszynie oraz spółki IT CU. Zasiada również w zarządzie Velset Smart Home i FKR Investments. Jest akcjonariuszką przedsiębiorstw Stolart, Kronmat oraz Sport Cube.

Ranking najbogatszych Polaków

Małżeństwo Florków pojawia się wspólnie w zestawieniu najbogatszych Polaków od 2002 roku. Ich majątek szacowany był tedy na 410 milionów złotych, co dało 42. miejsce w rankingu. Już w 2007 roku ich dobytek się niemalże podwoił, a Krystyna i Ryszard Florek zajęli 34. pozycję na liście najbogatszych. Cztery lata później spadli na 36. miejsce z 600 milionami złotych, aby w 2015 zająć 24. pozycję z majątkiem wartym 1.2 miliarda złotych.

W 2017 roku Krystyna Florek wraz z mężem zajmują 25. miejsce na liście najzamożniejszych Polaków, a ich majątek szacuje się na 1,1 miliarda złotych.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1p016q
d1p016q
d1p016q
d1p016q