Trwa ładowanie...
d1ppir5

Kryterium dochodowe w 500+ w górę. Zmiany od 1 października

Nie 800, lecz 900 zł netto na głowę w rodzinie będzie wynosił limit kryterium dochodowego uprawniającego do pobierania świadczenia 500+ także na pierwsze lub jedyne dziecko. Podniesienie tej kwoty jest związane ze wzrostem płacy minimalnej.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Minister rodziny Elżbieta Rafalska
Minister rodziny Elżbieta Rafalska (PAP, Fot: lech muszynski)
d1ppir5

Jak dowiedziała się nieoficjalnie "Gazeta Wyborcza", od 1 października bieżącego roku kryterium dochodowe w programie 500+ ma zostać podniesione o 100 zł.

Oznacza to, że świadczenie na pierwsze dziecko będzie przysługiwać rodzinom, w których dochód na osobę nie przekracza 900 zł netto. Jeśli dziecko jest niepełnosprawne, kryterium wyniesie 1300 zł netto.

Ministerstwo Rodziny odmawia komentarza w tej sprawie, ale wiadomo, że zmiana jest szykowana. Jeszcze w grudniu minister rodziny powiedziała, że podniesienie kryterium dochodowego na 500 plus w 2019 r. "wydaje się nieuniknione", ale nie podała szczegółów.

d1ppir5

Bezpośrednim powodem poniesienia kwoty dochodu na członka rodziny jest podniesienie płacy minimalnej od 1 stycznia 2019 r. do 2250 zł brutto. Z jednej strony dla osób pobierających "minimalną" podwyżka to dobra wiadomość, ale mogłoby to mieć dla nich nieprzyjemny skutek uboczny. Od 2020 r. wiele rodzin, głównie samotnych rodziców, straciłoby prawo do 500+ na pierwsze lub jedyne dziecko, bo przekraczaliby kryterium dochodowe.

Pensja 2250 zł brutto to 1634 zł netto. Jeśli tyle zarabia na przykład matka samotnie wychowująca dziecko, dochód netto na głowę w rodzinie to 817 zł, czyli powyżej kryterium dochodowego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1ppir5

Podziel się opinią

Share
d1ppir5
d1ppir5