Trwa ładowanie...
ubezpieczenie
26-05-2009 17:43

Kryzys bije w zakłady majątkowe

Eksperci są zaskoczeni niezłą kondycją ubezpieczycieli na życie w I kwartale tego roku. Wskazują, że na razie kryzys bardziej dotyka towarzystwa majątkowe.

Kryzys bije w zakłady majątkoweŹródło: Jupiterimages
dfrjnjf

O 3,7 proc., z 4,87 mld zł do 5,05 mld zł, wzrósł w I kwartale tego roku w porównaniu z analogicznym okresem 2008 r. przypis pięciu największych pod względem przypisu składki towarzystw życiowych.Jeśli chodzi o rynek majątkowy, to pierwsza piątka zakładów zebrała w pierwszych trzech miesiącach tego roku 4,05 mld zł, o 1,4 proc. więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku (wtedy: 3,99 mld zł).

Zakłady życiowe pełne wigoru

Eksperci są zaskoczeni tym, że rynek życiowy w I kwartale wzrósł, a w dodatku zakłady zarobiły więcej niż rok temu. Wtedy ich zyski sięgnęły 403,8 mln zł (dane bez wicelidera Commercial Union Polska – TUnŻ), teraz: 782 mln zł.

Analitycy zwracają uwagę, że ponownie doszło do przetasowań w czołówce. Rok temu w pierwszej piątce były towarzystwa Aegon i Europa, a teraz z niej wypadły. Z dalekich pozycji zaatakowały czołówkę ING i Allianz oraz życiowa Warta. _ Podobnie jak w przypadku zestawień w poprzednich okresach, ranking charakteryzuje się dużą zmiennością przychodów z tytułu składek. Mają na to wpływ wyniki sprzedaży produktów typowo inwestycyjnych, polis „antybelkowych” czy produktów strukturyzowanych, bo zgodnie z polskimi przepisami o rachunkowości dotyczącymi zakładów, przychodem ubezpieczyciela jest całość kwot wpłaconych przez klientów. Powoduje to swoiste „nadmuchanie” rachunku wyników, które ma niskie przełożenie na rentowność _ - tłumaczy Krzysztof Lipski z firmy doradczej KPMG. _ Wyraźnie widać to w przypadku ING, Allianza i Warty, które mimo dynamicznego wzrostu przypisu składki odnotowały znacznie skromniejszą poprawę wyniku technicznego i zysku netto _ – dodaje.

dfrjnjf

Lipski zwraca uwagę, że PZU, mimo 10-proc. spadku przychodów z tytułu składki odnotowało zdecydowany wzrost rentowności. _ Prawdopodobnie jest to efekt lepszego wyniku na działalności lokacyjnej niż rok temu _– mówi ekspert firmy KPMG. Czy rynek życiowy wciąż będzie się miał tak dobrze? Marek Twardowski, ekspert Ernst & Young, uważa, że na razie ofiarą kryzysu padły towarzystwa oferujące głównie polisy z ubezpieczeniowymi funduszami kapitałowymi (inwestycyjne), ale kolejne mogą być te, które oferują tzw. polisolokaty (paralokaty bankowe, z których zysk zwolniony jest z 19-proc. podatku Belki). _ Mając na uwadze spadające stopy procentowe należy oczekiwać w niedalekiej przyszłości zahamowania sprzedaży tych produktów _ – uważa Twardowski.

Majątek w kryzysie

Eksperci zwracają uwagę, że przypis największych krajowych zakładów majątkowych był w I kwartale tylko niewiele większy niż rok temu. W dodatku widać znaczny spadek wyniku technicznego ubezpieczycieli. Wyniki techniczne pierwszej piątki poszły w dół prawie o 60 proc. w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego, z 522,3 mln zł do 214,4 mln zł. _ To wskazuje, że w tym segmencie zaczynają być widoczne skutki spowolnienia gospodarczego _– mówi Krzysztof Lipski z KPMG.

Co jest przyczyną pogorszenia się wyników operacyjnych ubezpieczycieli majątkowych? _ Może to wynikać zarówno z wojny cenowej, skutkującej nadmiernym obniżaniem stawek, wzrostu kosztów akwizycji czy też z rosnącej wartości wypłacanych odszkodowań _ – wyjaśnia Twardowski.

Nieco mniejszy spadek dotknął wyniki netto zakładów majątkowych. W I kwartale tego roku liderzy zarobili na czysto 431,2 mln zł, o 13 proc. mniej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku (wtedy: 496,2 mln zł). _ Nazwałbym to optymistycznym akcentem. Gorsze wyniki na działalności ubezpieczeniowej spółkom udało się zrekompensować prawdopodobnie lepszymi stopami zwrotu z inwestycji _ – mówi Lipski z KPMG.

dfrjnjf

Co czeka w najbliższych kwartałach rynek majątkowy? _ Trudna sytuacja na rynku finansowym nie będzie sprzyjała możliwości podnoszenia cen ubezpieczeń. To oznacza, że prawdopodobnie ubezpieczyciele skupią się na redukcji kosztów. Pewne jest, że należy spodziewać się podjęcia przez towarzystwa majątkowe stosownych działań naprawczych _ - uważa Twardowski.

W pierwszej piątce zakładów sprzedających polisy majątkowe nie doszło do żadnych zmian. Co jednak nie oznacza, że w najbliższym czasie nie dojdzie. Krzysztof Lipski z KPMG zwraca uwagę na systematyczne nadrabianie przez Ergo Hestię dystansu do TUiR Warta, historycznego wicelidera rynku. O ile po I kwartale 2008 r. różnica w przypisie między spółkami sięgała 82 mln zł, o tyle teraz zmalała do 22 mln zł. A Ergo Hestia rośnie w tempie dwucyfrowym. _ Całkiem możliwe, że już w 2009 r. będziemy świadkami zmiany na drugim i trzecim miejscu rankingu _- mówi Lipski.

Piotr Rosik
PARKIET

dfrjnjf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dfrjnjf