Kryzys pogarsza nastroje polskich przedsiębiorców - KIG

9.3.Warszawa (PAP) - Co raz więcej przedsiębiorców spodziewa się
pogorszenia sytuacji gospodarczej w kraju i jej negatywnego wpływu
na prowadzenie biznesu - wynika z badań...

09.03.2009 | aktual.: 09.03.2009 13:26

9.3.Warszawa (PAP) - Co raz więcej przedsiębiorców spodziewa się pogorszenia sytuacji gospodarczej w kraju i jej negatywnego wpływu na prowadzenie biznesu - wynika z badań Krajowej Izby Gospodarczej.

86,9 proc. badanych firm odczuwa negatywne skutki kryzysu gospodarczego. W porównaniu z poprzednimi badaniami, z grudnia 2008 roku, odsetek ten wzrósł o 6,9 proc. - podano w poniedziałek na konferencji prasowej.

Co raz więcej firm skarży się także na nieustabilizowany kurs złotego. Problem ten dotyczy 71,9 proc. polskich przedsiębiorców wobec 56,7 proc. w grudniu 2008.

"Pozytywną informacją jest fakt, że aż 42,5 proc. przedsiębiorstw na razie nie zdecydowało się na redukcję zatrudnienia bądź ograniczenie inwestycji" - powiedział Mieczysław Bąk, zastępca sekretarza generalnego KIG.

Dodał, że firmy boją się zwalniać pracowników, gdyż poniosły koszty ich rekrutacji i szkolenia. Czekają na dalszy rozwój wypadków i skuteczniejsze działania rządu.

"Reformy zmierzające do przywrócenia spokoju na rynku bankowym, uelastycznienie przepisów dotyczących pracy, rozwiązanie problemu opcji walutowych, reforma KRUS, czy przygotowanie Polski do wejścia w korytarz ERM2, to tylko niektóre z długiej listy działań, które powinny zostać podjęte jak najszybciej przez rząd, aby zniwelować skutki kryzysu" - powiedział Andrzej Arendalski, prezes KIG.

Jednocześnie zaznaczył, że sytuacja nie jest tak dramatyczna jak ją przedstawiają media oraz politycy.

"Jest trudno, może jeszcze będzie trudniej, ale nikt nie mówi o zapaści czy klęsce" - dodał Arendalski.

Badanie nastrojów przedsiębiorców zostało przeprowadzone od 10 do 20 lutego 2009 r. i wzięło w nim udział 160 firm, głównie małych i średnich przedsiębiorstw. Następne podobne badanie planowane jest na maj 2009 roku. (PAP)

nic/ jtt/

Źródło artykułu:PAP
finansekigkoniunktura
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)