Trwa ładowanie...
d2i81rd

Kryzys ukraiński skłania do przemyślenia członkostwa Polski w strefie euro - Belka (opis)

03.03. Warszawa (PAP) - Kryzys ukraiński może skłaniać do przemyślenia członkostwa Polski w strefie euro - uważa Marek Belka, prezes NBP. Dodał, że sytuacja na wschodzie Europy nie...

d2i81rd

03.03. Warszawa (PAP) - Kryzys ukraiński może skłaniać do przemyślenia członkostwa Polski w strefie euro - uważa Marek Belka, prezes NBP. Dodał, że sytuacja na wschodzie Europy nie pomaga w prowadzeniu stabilnej i bezpiecznej polityki gospodarczej, w tym polityki pieniężnej.

"Ten kryzys (związany z Ukrainą) pokazuje, że warto dodatkowo zainwestować w Unię Europejską. Warto, być może, spojrzeć na kwestię naszego członkostwa w strefie euro" - powiedział na konferencji Belka.

"To co się dzieje na wschodzie Europy, to są czynniki, które nie pomagają w bezpiecznym i stabilnym prowadzeniu polityki gospodarczej, w tym polityki pieniężnej" - dodał.

Prezes NBP poinformował, że Polska jest gotowa wspierać Ukrainę za pośrednictwem Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

d2i81rd

"Pomoc, której udzieli Ukrainie społeczność międzynarodowa, będzie także pomocą Polski, w której będzie brał udział MFW. Udostępniliśmy MFW środki w ramach dwustronnej pożyczki, które do tej pory nie zostały użyte i które teraz mogą zostać uwolnione" - powiedział Belka.

"Ta ekipa (rządząca Ukrainą - PAP) wraz z pomocą społeczności międzynarodowej ma szansę poprawić +standing+ Ukrainy. Narodowy Bank Ukrainy uwolnił już kurs hrywny, to był jeden z bardzo istotnych kroków, także z punku widzenia MFW" - dodał.

W połowie marca 2013 roku zawarta została umowa pożyczki dwustronnej pomiędzy MFW i NBP, zgodnie z którą polski bank centralny jest gotowy pożyczać MFW środki do wysokości 6,27 mld euro.

Umowa umożliwia traktowanie środków udostępnionych w ramach pożyczki jako części polskich oficjalnych aktywów rezerwowych, także w razie dokonania przez MFW ciągnięcia, czyli skorzystania z pożyczki od NBP. Fundusz będzie mógł przy tym skorzystać ze środków pożyczki w ostatniej kolejności, tj. po wykorzystaniu wcześniej innych dostępnych dla niego zasobów finansowych. (PAP)

bg/ mj/ asa/

d2i81rd
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2i81rd