Trwa ładowanie...

Kryzys w Grecji zmusił do powrotu 180 tys. albańskich emigrantów

Trwający od 5 lat w Grecji ciężki kryzys gospodarczy zmusił do powrotu do ubogiej ojczyzny 180 tys. z 600 tys. albańskich emigrantów - ogłosiło w sobotę Centrum Handlu Zagranicznego w Tiranie. Niektórzy z nich przepracowali w Grecji nawet 15-20 lat.

Kryzys w Grecji zmusił do powrotu 180 tys. albańskich emigrantówŹródło: ANDREAS SOLARO / AFP
dee4ukv
dee4ukv

- Ludzie wracają, ponieważ tu nie ma pracy i chociaż nie ma jej również w Albanii, mają tam przynajmniej dach nad głową - tłumaczy Osman Fein, przedstawiciel samorządu Wspólnoty Albańskiej w Atenach.

Większość albańskich emigrantów pracujących w Grecji wspierała ekonomicznie rodziny w ojczyźnie lub za zarobione pieniądze pobudowała sobie w Albanii domy, kupiła mieszkania.

Albania, kraj liczący 2,8 miliona mieszkańców, jest jednym z najuboższych w Europie. Przeciętna płaca wynosi tam 250 euro miesięcznie, a oficjalna stopa bezrobocia - 13,3 proc.

Ocenia się, że po upadku komunizmu w Albanii w 1991 r. wyemigrowało za pracą półtora miliona osób, z czego prawie połowa do sąsiedniej Grecji, gdzie osiedlili się w niektórych, niemal bezludnych, rejonach wiejskich.

Tylko co dziesiąty z Albańczyków powracających do ojczyzny znajduje tam pracę; zarobki są w Albanii znacznie niższe niż w Grecji, podczas gdy ceny wyższe. (PAP)

dee4ukv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dee4ukv