Trwa ładowanie...
d2mhgnx
finanse
04-11-2008 13:45

Kryzysowa pożyczka 6,5 mld euro dla Węgier zatwierdzona

4.11.Bruksela (PAP) - Ministrowie finansów krajów UE formalnie
zatwierdzili we wtorek w Brukseli pożyczkę w wysokości 6,5 mld
euro dla dotkniętych kryzysem finansowym Węgier -...

d2mhgnx
d2mhgnx

4.11.Bruksela (PAP) - Ministrowie finansów krajów UE formalnie zatwierdzili we wtorek w Brukseli pożyczkę w wysokości 6,5 mld euro dla dotkniętych kryzysem finansowym Węgier - podało francuskie przewodnictwo w UE.

Decyzję o przyznaniu pomocy, po skonsultowaniu krajów członkowskich, ogłosiła w minionym tygodniu Komisja Europejska.

Nie chodzi o pieniądze z budżetu UE, gdzie nie ma środków na doraźną pomoc finansową dla krajów członkowskich. Zgodnie z unijnym rozporządzeniem z 1988 roku, odpowiednią kwotę UE pożycza na rynku finansowym i obejmuje swoimi gwarancjami. Korzyść z zastosowania unijnego mechanizmu jest taka, że UE jako całość ma o wiele lepsze notowania na rynkach niż Węgry, więc łatwiej jest uzyskać dogodne warunki kredytu.

Jednocześnie Międzynarodowy Fundusz Walutowy udostępnił Węgrom 12,5 mld euro, zaś Bank Światowy 1 mld. W sumie pakiet pomocy ma wartość 20 mld euro. Oczywiście Węgry będą musiały zwrócić przyznaną pomoc na ustalonych warunkach.

d2mhgnx

Zgodnie z obecnie obowiązującym rozporządzeniem z 1988 roku, poprawionym cztery lata później, cała pomoc udzielona na tych zasadach krajom członkowskim nie może przekroczyć 12 mld euro. KE uważa, że z uwagi na zasięg obecnego kryzysu może to być za mało i - chcąc uprzedzić prośby kolejnych krajów - pracuje nad nowelizacją rozporządzenia, by podwyższyć ten pułap do 25 mld euro. Potrzebna będzie do tego zgoda krajów członkowskich, po zasięgnięciu opinii Parlamentu Europejskiego.

Po raz ostatni taki mechanizm pomocy został zastosowany w roku 1993, by wesprzeć Włochy.

Węgry potrzebują pomocy, by przywrócić zaufanie inwestorów do swej waluty i obligacji; w ostatnich tygodniach węgierski rynek finansowy przeżywał gwałtowne spadki, gdy zagraniczni inwestorzy wyzbywali się aktywów w obawie o stan systemu bankowego tego kraju i o możliwości obsługi wielkiego zadłużenia zagranicznego.

Już 13 października KE wspólnie z francuskim przewodnictwem w UE zapewniły, że UE "jest gotowa użyć wszelkich pozostających w dyspozycji środków w ramach Traktatu, by wesprzeć gospodarkę Węgier w tym trudnym okresie". (PAP)

kot/ ro/ jtt/

d2mhgnx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2mhgnx