Trwa ładowanie...
d2xay28

Krzysztof Oleksowicz

Najnowsze informacje
Oceń jako pierwszy:
Miejsce urodzenia:

Warszawa

d2xay28
Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA, fot: Makery /

Krzysztof Oleksowicz jest przedsiębiorcą i współzałożycielem Iner Cars, spółki działającej w branży części samochodowych.

Życiorys

Krzysztof Oleksowicz urodził się w 1951 roku, ukończył Akademię Teologii Katolickiej w Warszawie na kierunku filozofii. W latach 70. pracował w Niemczech w warsztacie samochodowym, był też mechanikiem w Bazie Usług Transportowych. W 1980 roku założył własną jednoosobową działalność gospodarczą i zajmował się pomocą drogową – naprawiał auta na miejscu wypadku bądź holował je do miejsca naprawy.

Sprzedawał też w Polsce części samochodowe przywiezione z Niemiec. W 1990 roku Krzysztof Oleksowicz założył spółkę Inter Cars działającą w handlu hurtowym częściami samochodowymi i został jej prezesem.

Grupa Inter Cars SA jest notowana na giełdzie warszawskiej od 2004 roku, należą do niej takie spółki zależne jak Lauber i Feber, a także prowadzi warsztaty Q-Service oraz Q-Service Truck, których sieć działa na terenie całej Polski (działa ponad 550 warsztatów zrzeszonych).

Spółka Inter Cars posiada około 150 oddziałów w kraju i niemal 100 w Europie. Od 2010 roku Oleksowicz nie jest już prezesem spółki, ale członkiem jej zarządu, a do jego zadań należy budowanie strategii przedsiębiorstwa.

Majątek

Majątek Krzysztofa Oleksowicza w roku 2017 wyniósł 1,393 mld zł, przedsiębiorca zawdzięcza tę kwotę posiadanym przez niego 26,3 proc. akcji spółki Inter Cars.

Życie prywatne

Krzysztof Oleksowicz jest pasjonatem rajdów samochodowych, wielokrotnie w nich startował, uprawiał też inne sporty – narty, windsurfing i golf.

Syn przedsiębiorcy, Maciej Oleksowicz, jest kierowcą rajdowym, jeździ od 2000 roku, na swoim koncie ma sukcesy, zajmował miejsca w pierwszej piątce podczas Mistrzostw Europy, w Rajdowych Samochodowych Mistrzostwach Polski w 2009 roku był trzeci, a w 2012 roku zajął 5. miejsce w Rajdowych Mistrzostwach Świata. Maciej Oleksowicz pracuje też w firmie ojca, w kwietniu 2017 roku został powołany na stanowisko prezesa Inter Cars SA.

Miejsce w rankingu najbogatszych Polaków

Krzysztof Oleksowicz znalazł się w rankingu Forbesa wśród najbogatszych Polaków w 2014 roku, gdy miał ponad 30 proc. akcji Inter Cars, a spółka już od 2012 roku zarabiała ponad 3 mld zł rocznie. W 2016 roku Oleksowicz uplasował się na 18. pozycji w rankingu z majątkiem w wysokości 1,037 mld zł, a w 2017 roku przeskoczył na 17. miejsce z majątkiem wartości 1,393 mld zł.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2xay28
d2xay28
d2xay28
d2xay28