Trwa ładowanie...
edukacja
14-05-2015 06:44

Kserowanie coraz powszechniejsze. Dzięki niemu uczy się niemal każdy student

Aż 91 proc. studentów w trakcie nauki korzysta ze skopiowanych książek. Szacuje się, że rocznie kseruje się nawet 5 mln stron.

Share
Kserowanie coraz powszechniejsze. Dzięki niemu uczy się niemal każdy studentŹródło: Fotolia, fot: Igor Mojzes
d4fbqyn

Choć 53 proc. studentów kupuje podręczniki potrzebne do nauki, to już 83 proc. pobiera materiały z internetu. Jednocześnie 91 proc. wyższych uczelni wybiera także kserowanie. Jak pisze "Dziennik Gazeta Prawna" wydawcy się buntują, bo sprzedaż książek spada, a oni tracą.

Skala tego zjawiska jest już tak duża (ocenia się, że w 2010 r. skopiowano 5 mln stron książek), że wydawcy zdecydowali się pójść do sądu. W tym roku mają się zacząć pierwsze procesy przeciwko placówkom, które nie odprowadzają od powielanych książek specjalnych opłat reprograficznych dla wydawców i autorów.

Oczywiście skontrolowanie kilkunastu tysięcy punktów kserograficznych w Polsce jest niemożliwe. Wydawcy starają się więc o taką zmianę prawa, by opłaty reprograficzne były wyliczane w postaci ryczałtu, określanego m.in. na postawie informacji jak daleko od punktu ksero leży uczelnia, czy biblioteka i jak wydajnymi maszynami punkt dysponuje.

d4fbqyn

Pomysłodawcy powołują się na przykład Niemiec i Austrii, gdzie takie rozwiązanie obowiązuje.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/152/m90776.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/vivid-games-nie-rezygnuje-z-glownego-rynku,208,0,1793488.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Spółka Vivid Games nie rezygnuje z GPW Firma chce pozyskać środki, by produkować dwie gry rocznie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/249/m306425.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/tim-zamienil-strate-na-zysk-spolka-zarobila,119,0,1793399.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Hurtownia z GPW wreszcie wyszła na plus Spółka w pierwszym kwartale zwiększyła sprzedaż o około 20 mln zł r/r.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/240/m344304.jpg ) ] (http://manager.money.pl/prosto-z-firm/artykul/templeton-pzu-i-bgk-oglaszaja-wielka,161,0,1786017.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Znany fundusz zainwestuje w paczkomaty Fundusz Templeton i Grupa PZU ogłosiły wspólnie z Grupą Integer.pl inwestycję w wysokości 81,7 mln euro.
d4fbqyn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4fbqyn
d4fbqyn