ycipk-am4hts
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
edukacja

Kserowanie coraz powszechniejsze. Dzięki niemu uczy się niemal każdy student

Aż 91 proc. studentów w trakcie nauki korzysta ze skopiowanych książek. Szacuje się, że rocznie kseruje się nawet 5 mln stron.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kserowanie coraz powszechniejsze. Dzięki niemu uczy się niemal każdy student
(Fotolia, Fot: Igor Mojzes)
ycipk-am4hts

Choć 53 proc. studentów kupuje podręczniki potrzebne do nauki, to już 83 proc. pobiera materiały z internetu. Jednocześnie 91 proc. wyższych uczelni wybiera także kserowanie. Jak pisze "Dziennik Gazeta Prawna" wydawcy się buntują, bo sprzedaż książek spada, a oni tracą.

Skala tego zjawiska jest już tak duża (ocenia się, że w 2010 r. skopiowano 5 mln stron książek), że wydawcy zdecydowali się pójść do sądu. W tym roku mają się zacząć pierwsze procesy przeciwko placówkom, które nie odprowadzają od powielanych książek specjalnych opłat reprograficznych dla wydawców i autorów.

Oczywiście skontrolowanie kilkunastu tysięcy punktów kserograficznych w Polsce jest niemożliwe. Wydawcy starają się więc o taką zmianę prawa, by opłaty reprograficzne były wyliczane w postaci ryczałtu, określanego m.in. na postawie informacji jak daleko od punktu ksero leży uczelnia, czy biblioteka i jak wydajnymi maszynami punkt dysponuje.

ycipk-am4hts

Pomysłodawcy powołują się na przykład Niemiec i Austrii, gdzie takie rozwiązanie obowiązuje.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/152/m90776.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/vivid-games-nie-rezygnuje-z-glownego-rynku,208,0,1793488.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Spółka Vivid Games nie rezygnuje z GPW Firma chce pozyskać środki, by produkować dwie gry rocznie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/249/m306425.jpg ) ] (http://www.money.pl/gielda/wiadomosci/artykul/tim-zamienil-strate-na-zysk-spolka-zarobila,119,0,1793399.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Hurtownia z GPW wreszcie wyszła na plus Spółka w pierwszym kwartale zwiększyła sprzedaż o około 20 mln zł r/r.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/240/m344304.jpg ) ] (http://manager.money.pl/prosto-z-firm/artykul/templeton-pzu-i-bgk-oglaszaja-wielka,161,0,1786017.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Znany fundusz zainwestuje w paczkomaty Fundusz Templeton i Grupa PZU ogłosiły wspólnie z Grupą Integer.pl inwestycję w wysokości 81,7 mln euro.
Polub WP Finanse
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-am4hts

ycipk-am4hts
ycipk-am4hts