Trwa ładowanie...
d6x6yna

Książeczki mieszkaniowe to zmora. "Oszukali nas"

Wciąż ponad milion Polaków ma książeczki mieszkaniowe. Odkładali tam wolny grosz - licząc, że uzbierają na nowy lokal, ale do dzisiaj nie mogą odzyskać pieniędzy. Rząd szacuje, że może to być nawet pół miliarda złotych.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Polacy wciąż starają się odzyskać pieniądze z książeczek mieszkaniowych
Polacy wciąż starają się odzyskać pieniądze z książeczek mieszkaniowych (East News)
d6x6yna

Niekończący się problem z książeczkami mieszkaniowymi. Wciąż ponad milion Polaków czeka na wypłatę premii gwarancyjnej, ale dostają jedynie rządowe obietnice i nic. Jak w przypadku Andrzeja Kubasiaka z Krakowa, który rozmawiał z "Faktem". Mężczyzna wpłacił na książeczki córek 55 tys. zł, ale w żaden sposób z tych pieniędzy nie może skorzystać.

Czytaj też: Kupiła mieszkanie i mocno się rozczarowała. Nie takiego sąsiedztwa oczekiwała

Z założenia program wyglądał tak, że wpłacone składki można było zamienić na premię gwarancyjną i przeznaczyć ją np. na zakup mieszkania lub wykup lokalu od spółdzielni. Problem w tym, że pieniędzy na książeczkach zamiast przybywać, ubywało. Obecnie średnia premia to 7-8 tys. zł, co wystarczy najwyżej na 2 mkw. mieszkania. Co więcej, z premii gwarancyjnej nie można skorzystać, gdy lokal się wynajmuje.

d6x6yna

- W czasie kampanii w 2015 r. politycy PiS obiecywali, że nasz problem zostanie rozwiązany. Przed wyborami samorządowymi minister infrastruktury Andrzej Adamczyk dawał słowo honoru, że sprawy przypilnuje - opowiada w "Fakcie" pan Andrzej.

Czytaj także: Książeczki mieszkaniowe. Kłopotliwy relikt PRL

Co robi rząd? Znowu obiecuje - tym razem, by premię gwarancyjną można było przeznaczyć na opłatę za przekształcenie użytkowania wieczystego we własność. Jednak, jak podkreśla Kubasiak, to nie rozwiązuje problemu, bo nadal z premii mogliby skorzystać tylko ci, którzy są właścicielami mieszkania.

Obejrzyj: Rząd buduje drewniane domy. Na razie nie ma ani jednego

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d6x6yna

Podziel się opinią

Share
d6x6yna
d6x6yna