Kto chce, by PIT rozliczył pracodawca, musi poinformować o tym do 11 stycznia
Pracownicy, którzy chcą, aby pracodawca złożył za nich deklarację podatkową i rozliczył podatek dochodowy, muszą do 11 stycznia poinformować o tym swojego pracodawcę składając dokument PIT-12 - przypomina ministerstwo finansów.
07.01.2016 14:45
Zeznania podatkowego nie musi samodzielnie składać w urzędzie skarbowym pracownik, który uzyskuje dochody ze stosunku pracy tylko u jednego pracodawcy. Jeżeli chce, aby to firma rozliczyła się za niego, powinien do 11 stycznia (przepisy mówią o 10 stycznia, ale w tym roku dzień ten wypada w niedzielę) przekazać pracodawcy oświadczenie na formularzu PIT-12. W ubiegłym roku z możliwości tej skorzystało ponad 400 tys. zatrudnionych.
Pracownik deklaruje w oświadczeniu, że poza dochodami uzyskanymi od tego płatnika nie uzyskał innych dochodów (z wyjątkiem dochodów opodatkowanych w sposób zryczałtowany); nie korzysta z odliczeń; nie korzysta z możliwości opodatkowania dochodów łącznie z małżonkiem, lub w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci; nie ma obowiązku doliczenia kwot uprzednio odliczonych.
"Jeżeli pracownik złoży takie oświadczenie, pracodawca jest obowiązany sporządzić roczne obliczenie podatku na formularzu PIT-40. Pracownik nie jest obowiązany do podpisywania tego rozliczenia. Roczne obliczenie podatku pracodawca przekazuje pracownikowi oraz urzędowi skarbowemu do końca lutego po upływie roku podatkowego (jeżeli PIT-40 nie jest sporządzany w formie elektronicznej, a w formie dokumentu pisemnego termin jest krótszy i rozliczenie roczne należy przekazać do końca stycznia)" - poinformowało PAP ministerstwo finansów.
Jak zaznaczył resort finansów, gdy pracownik jednak zmieni zdanie i uzna, że chce skorzystać np. z ulgi podatkowej, wówczas dodatkowo może samodzielnie złożyć deklarację podatkową w urzędzie skarbowym.
Z danych MF wynika, że w zeszłym roku pracodawcy złożyli 425 tys. 491 deklaracji PIT-40 drogą elektroniczną i 9 tys. 667 w sposób tradycyjny.