Trwa ładowanie...
Artykuł sponsorowany
17-07-2017 14:15

Kto, ile i na co pożycza pieniądze w Polsce?

Polacy pożyczają pieniądze od banków, firm pożyczkowych, a także od siebie nawzajem. W większości przypadków zewnętrznymi źródłami finansowania posiłkują się ludzie młodzi, żyjący w dużych miastach, zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Ile wynosi przeciętna pożyczka i jaki jest jej cel?

Kto, ile i na co pożycza pieniądze w Polsce?Źródło: Materiały prasowe
d2p7etm
d2p7etm

Polacy na kredytach i pożyczkach

Biuro Informacji Kredytowej (BIK) podaje, że w 2016 roku banki oraz Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe udzieliły polskim kredytobiorcom aż 7,16 mln kredytów konsumpcyjnych, na łączną, rekordową kwotę 78,5 mld zł. Statystycznie nawet co drugi Polak ma kredyt lub pożyczkę. W lipcu 2016 roku BIK opublikował analizę „Piramida spłacalności”, z której wynika, że aż 15,1 mln Polaków posiada 27 mln czynnych rachunków kredytowych, a 6,9 mln spłaca równocześnie więcej niż jedno zobowiązanie. 768 tys. klientów ma jednocześnie zaciągnięty kredyt mieszkaniowy, konsumpcyjny (np. ratalny), kartę kredytową i limit kredytowy w koncie osobistym.

Według dokumentu „Europejski Raport Płatności Konsumenckich 2016”, aż 52 proc. z nas nie widzi niczego złego w zaciąganiu pożyczek i kredytów na zakup dóbr konsumpcyjnych, a 35 proc. w kredytowaniu planów wakacyjnych. Polacy często pożyczają pieniądze od rodziny - 47 proc. ankietowanych lub zaciągają kredyty w bankach - 39 proc. badanych.
Niestety, mamy też problemy ze spłacalnością zaciąganych zobowiązań. W 2016 roku, jak wskazywał BIG InfoMonitor, aż 2 mln 322 tys. Polaków nie wywiązywało się terminowo ze zwrotu swoich zobowiązań. W ciągu jednego roku ich kwota zaległości wzrosła do 53,69 mld zł. Rekordzistą w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor jest 62-letni mieszkaniec Mazowsza, który winien jest ponad 102 mln zł.

Modelowy wizerunek kredytobiorcy i pożyczkobiorcy

W Polsce kobiety i mężczyźni pożyczają podobne kwoty, ale różna jest w obu przypadkach motywacja pożyczkowa. Jak wynika z danych BIK, blisko połowa kobiet, które są kredytobiorcami, ma nie mniej niż 35 lat i nie więcej niż 44 lata. Polki zaciągają kredyt i pożyczki w celu zaspokojenia potrzeb swojej rodziny i dzieci. Zapożyczają się, aby zapłacić rachunki, kupić drobne prezenty dla dzieci, na remonty mieszkania lub za wyjazdy wakacyjne. Korzystają przy tym z kredytów gotówkowych, karty kredytowych, kredytów odnawialnych i hipotecznych.

d2p7etm

Kobiety w Polsce pożyczają pieniądze na zakup sprzętu do domu z kategorii AGD i RTV, jak i samochodów, czy na pokrycie wydatków bieżących, które wynikają z konsumpcyjnego stylu życia.
Według notowań BIG InfoMonitor, Polki są rzetelnymi dłużnikami, zwłaszcza na tle Polaków. Zdecydowana większość, bo 61 proc. z nich deklaruje uiszczanie najważniejszych opłat niezwłocznie po otrzymaniu wypłaty.

Wśród zobowiązań kredytowych i pożyczkowych Polaków, prym wiodą kredyty hipoteczne. Biuro Informacji Kredytowej podaje, że w 2016 roku banki udzieliły polskim kredytobiorcom 192,8 tys. kredytów hipotecznych na łączną kwotę 41,3 mld zł.

W grupie żyjących na kredycie mężczyzn znajdują się przede wszystkim panowie młodzi, w wieku około 30 lat. Pożyczają na zakup mieszkania lub budowę domu, na kupno nowego pojazdu (samochody lub motoru), na zakup gadżetów technologicznych i dużego sprzętu RTV. Wśród innych celów kredytowych znalazły się wydatki związane z hobby mężczyzny, szkolenia i zakup niezbędnego sprzętu, a także remont i wykończenie mieszkania. Częściej to właśnie panowie w Polsce wykorzystują szybkie pożyczki jako środki na bieżące wydatki.

Mężczyźni zaciągają wyższe kredyty i pożyczki niż kobiety, głównie w bankach oraz konsolidują zobowiązania, zwykle po to, aby osiągnąć lepszą zdolność kredytową na kolejne kredyty, np. samochodowy. Kobiety konsolidują długi, aby obniżyć wysokość spłacanej raty i odciążyć tym samym budżet domowy. Wolne środki dobierają zaś z zobowiązań pozabankowych, m.in. chwilówek.
Z przedstawionych statystyk wyłania się obraz odpowiedzialnego pożyczkobiorcy i kredytobiorcy - kobiety w wieku 35-40 lat, która dba o gospodarstwo domowe, konsoliduje zobowiązania i zaciąga niższe kredyty od mężczyzn.

Źródło: Dane z serwisu Akredo.pl z 2017 roku

Dane BIK - raport „Piramida spłacalności” z lipca 2016 roku

Raport BIG InfoMonitor z kwietnia 2017 roku

Artykuł przygotowany we współpracy z MoneyMan.pl

d2p7etm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2p7etm