Trwa ładowanie...
kuke

KUKE: w listopadzie eksport Polski mógł wynieść 13,2 mld euro

Eksport z Polski wyniósł w listopadzie ubiegłego roku 13 mld 210 mln euro - szacują eksperci KUKE. Wyliczenia oparli na analizie danych o stanie gospodarki w listopadzie ub. r. oraz zapotrzebowania na usługi dot. ochrony transakcji eksportowych.

Share
KUKE: w listopadzie eksport Polski mógł wynieść 13,2 mld euro
Źródło: Jupiterimages
d1p61hc

Jak podano w komunikacie Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE), polski eksport w listopadzie był o 6,7 proc. mniejszy niż w październiku ubiegłego roku i o 9,4 proc. większy niż w listopadzie 2011 r.

"Liczony w złotych eksport wyniósł 54 mld 612 mln zł, tj. o 6,1 proc. mniej niż w październiku, lecz o 2,2 proc . więcej niż przed dwunastoma miesiącami. Szacowany dla listopada spadek wielkości eksportu w stosunku do wyników z października jest typowo sezonowy" - podkreślono w piątkowym komunikacie.

d1p61hc

Eksperci KUKE tłumaczą, że spadek wartości eksportu w tym okresie to efekt wygasania dostaw przeprowadzanych "w celu zaopatrzenia handlu przed okresem świąteczno - noworocznym".

"Korekta będzie jednak nieco silniejsza od typowej, stanowić będzie bowiem po części odreagowanie lepszego niż zakładano wyniku października. Na taki rozkład wskazują też dane o produkcji sprzedanej przemysłu" - napisano w komunikacie.

KUKE oczekuje, że w okresie listopad 2012 - styczeń 2013 r. eksport wyrażony w euro okaże się większy niż przed rokiem o 7,8 proc., natomiast eksport liczony w złotych okaże się niższy o 0,3 proc.

"Wyraźnie wyższa dynamika w euro jest złożeniem niskiej bazy sprzed roku i wyraźnej zmiany kursu złotego wobec wspólnej waluty. Potwierdza to zła dynamika eksportu liczona w złotych" - wskazano.

d1p61hc

Eksperci uważają też - biorąc pod uwagę szacunki dla listopada i grudnia - że w roku 2012 eksport mógł zamknąć się kwotą 147,1 mld euro, co stanowić będzie wynik o 5,0 proc. wyższy niż w 2011 r. "Jednocześnie w ujęciu złotowym eksport zamknął się w roku 2012 kwotą 615,3 mld, czyli o 6,6 proc. większą niż w roku 2011" - dodano.

"Aktualne szacunki potencjału gospodarczego polskich wytwórców oraz zmian w popycie na nasze towary w roku 2013 pozwalają oczekiwać wzrostu eksportu do kwoty 157,6 mld euro, co stanowić będzie wynik o 7,1 proc. wyższy niż w roku 2012. W ujęciu złotowym eksport w roku bieżącym powinien zamknąć się kwotą 628,2 mld zł, co odpowiadać będzie wzrostowi o 2,1 proc. w stosunku do wyników wypracowanych w roku 2012" - stwierdzono.

KUKE jest instytucją ubezpieczeniową prowadzącą działalność w zakresie ubezpieczania należności od kontrahentów krajowych i zagranicznych. Oferuje także gwarantowane przez Skarb Państwa ubezpieczenia eksportowe oraz udziela gwarancji kontraktowych. Jej rolą jest minimalizacja ryzyka finansowego związanego z działalnością przedsiębiorstw.

d1p61hc

Podziel się opinią

Share
d1p61hc
d1p61hc