Kup lodówkę, unikniesz podatku. Skarbówka nie ma nic przeciwko

Osoba sprzedająca nieruchomość musi podzielić się zyskiem z fiskusem. Zakup sprzętu to sposób na uniknięcie płacenia podatku
Osoba sprzedająca nieruchomość musi podzielić się zyskiem z fiskusem. Zakup sprzętu to sposób na uniknięcie płacenia podatku
Źródło zdjęć: © Licencjodawca | MAREK BAZAK
oprac. KKG

20.12.2023 08:12

Osoba sprzedająca nieruchomość musi podzielić się zyskiem z fiskusem. Jeśli uzyskane z transakcji pieniądze wyda na remont lub wyposażenie innego lokalu, uniknie podatku.

Na zainwestowanie tych funduszy jest trzy lata, liczonych od końca roku, w którym doszło do sprzedaży. To oznacza, że osoby, które sprzedały mieszkanie lub dom w 2020 roku, muszą zakończyć swoją inwestycję do końca grudnia 2023 roku - informuje "Rzeczpospolita". Najłatwiejszym rozwiązaniem jest zakup wyposażenia do swojego lokalu, takiego jak pralka, lodówka, zmywarka czy piekarnik.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Psycholog milionerów: "Folwark przetrwał w polskich firmach - Jacek Santorski - Biznes Klasa #9

Dziennik zaznacza, że fiskus nie ma nic przeciwko takim działaniom. Minister finansów w interpretacji potwierdził, że zakup domowych urządzeń uprawnia do ulgi podatkowej, bo "urządzenia służą realizacji celów mieszkaniowych". Wydatki na zakup i montaż sprzętów są premiowane ulgą. Chodzi konkretnie o:

* kuchenki gazowej, elektrycznej lub gazowo-elektrycznej, płyty ceramicznej, płyty indukcyjnej, pralki, lodówki, piekarnika, zmywarki – w zabudowie lub wolnostojących,

* meble, które są trwale związane z obiektem budowlanym lub jego częścią (lokal), wykonanych na indywidualne zlecenie: szafy wnękowe, zabudowa garderoby, pawlacze,

* meble w zabudowie kuchennej, chodzi o zabudowę wolnostojącą i pod wymiar,

* okapy kuchenne – wyciągi i pochłaniacze, w tym okapu podszafkowego,

* oświetlenie sufitowe i ścienne wewnętrzne, w tym taśmy LED i oczka halogenowe, z wyłączeniem lamp wolnostojących,

* szafki stanowiącej element mocowania umywalki będącej z nią kompletem.

Jak czytamy w "Rzeczpospolitej", minister finansów zaznaczył jednak, że nie można podciągnąć pod ulgę tzw. małego AGD (ekspresy do kawy, opiekacze, kuchenki mikrofalowe, tostery).

19-procentowy podatek od sprzedaży nieruchomości

Dziennik przytacza jedną z indywidualnych interpretacji Krajowej Informacji Skarbowej, w której stwierdzono że zwolnienie z PIT daje możliwość przeznaczenia dochodu ze sprzedaży mieszkania na zakup i montaż paneli fotowoltaicznych i/lub pompy ciepła.

Do zwolnienia z PIT uprawnia przede wszystkim zakup nowego mieszkania lub domu. A także nabycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego czy gruntu pod budowę domu. Ulgą jest również premiowana spłata kredytu mieszkaniowego oraz odsetek. A także adaptacja na cele mieszkalne budynku niemieszkalnego - czytamy w dzienniku.

Sprzedawca nieruchomości musi obliczyć dochód z transakcji i zapłacić od niego 19-proc. podatek. Chyba że pozbywa się jej po pięciu latach od zakupu.

Źródło artykułu:WP Finanse
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (27)
Zobacz także