"Kurs równowagi PLN do EUR niższy o ok. 1 PLN od obecnego kursu rynkowego"
Ostatnie szacunki kursu równowagi złotego do
euro wskazują, że byłby on o około 1 złoty niższy niż obecny kurs
rynkowy - poinformował wiceprezes NBP Witold Koziński
.
_ Według ostatnich szacunków kurs równowagi złotego do euro byłby o około 1 złoty niższy niż obecny kurs rynkowy. Dlatego mówimy, że złoty jest od jakiegoś czasu niedowartościowany, podobnie jak wcześniej jego wartość rynkowa była przeszacowana _ - powiedział Koziński w rozmowie z serwisem NBPNews.
_ Oczywiście szacunki kursu równowagi nigdy nie są precyzyjne, dlatego konkretna wielkość ustalonego kursu centralnego będzie zapewne przedmiotem negocjacji z naszymi partnerami we Frankfurcie i Brukseli _- dodał.
Koziński pytany o moment, w którym NBP musiałby interweniować w trakcie pobytu złotego w ERM II powiedział, że "zgodnie z wymogami Europejskiego Banku Centralnego prawdopodobnie musielibyśmy podejmować interwencje już po odchyleniu kursu o 2,25 proc. w dół, czyli przy 2,25 procentowej utracie wartości złotego w stosunku do przyjętego kursu centralnego".
_ Komisja Europejska i EBC rygorystycznie przestrzegają zasady, aby waluta obecna w ERM II nie osłabiała się, stąd wspomniana granica interwencji ustalona już na 2,25 proc. deprecjacji wobec kursu równowagi. Natomiast bardziej elastyczne podejście jest w przypadku wzmocnienia waluty _ - dodał.
Koziński przypomniał, że cała procedura związana z przystąpieniem do systemu ERM II jest poufna.
_ Nie będzie informacji o stanie negocjacji, dacie wysłania wniosku ani o jego zawartości. Dopiero gdy Komitet ECOFIN podejmie decyzję o włączeniu danej waluty do ERM II wydawany jest publiczny komunikat. Ogłaszany jest nim poziom kursu centralnego oraz pasmo wahań _- powiedział.