Trwa ładowanie...
dklt6do

Kurs walutowy i autonomiczna polit. pieniężna pomagały stabilizować polską gosp. - Sławiński, NBP

07.12. Warszawa (PAP) - Kurs walutowy i autonomiczna polityka pieniężna w Polsce pomagały stabilizować konkurencyjność gospodarki, a zależności te należy brać pod uwagę przy...

dklt6do
dklt6do

07.12. Warszawa (PAP) - Kurs walutowy i autonomiczna polityka pieniężna w Polsce pomagały stabilizować konkurencyjność gospodarki, a zależności te należy brać pod uwagę przy wyborze terminu wejścia do strefy euro - uważa Andrzej Sławiński, dyrektor Instytutu Ekonomicznego w Narodowym Banku Polskim.

"W Polsce często powtarzano, że zmienność kursu złotego powoduje tak znaczną jego aprecjację, że nieustannie pogarsza to konkurencyjność polskiej gospodarki i trzeba przed tym uciec, wchodząc szybko do strefy euro. W rzeczywistości jednak w latach 2000-2011 realny efektywny kurs złotego deflowany jednostkowymi kosztami pracy wyraźnie się osłabił, co sprzyjało konkurencyjności eksportu mimo długich okresów nominalnej aprecjacji naszej waluty. Było to wynikiem relatywnie wysokiego tempa wzrostu wydajności oraz możliwości wykorzystania polityki pieniężnej do stabilizowania popytu krajowego i inflacji" - napisał Sławiński w artykule opublikowanym w dzienniku "Rzeczpospolita".

W opinii dyrektora IE oznacza to, że nie tylko w Wielkiej Brytanii i Szwecji, ale także w Polsce, autonomiczna polityka pieniężna pomagała stabilizować konkurencyjność gospodarki.

"Zależności te powinny być brane pod uwagę przy wyborze momentu wejścia Polski do strefy euro, niezależnie od tego, jaki kształt przybierze ona w następstwie obecnego kryzysu" - podkreśla Sławiński. (PAP)

bg/ ana/

dklt6do
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dklt6do