Trwa ładowanie...
d4j67zo
d4j67zo

Kwieciński z MR: Zespół ds. polityki migracyjnej zacznie działać w ciągu tygodni

Toruń, 14.03.2017 (ISBnews) - Zespół ds. polityki migracyjnej rozpocznie swoje funkcjonowanie w najbliższych tygodniach, poinformował ISBnews wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d4j67zo

"W Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju (SOR) polityka migracyjna jest jednym z 185 tzw. projektów strategicznych - jest dla nas rzeczą absolutnie ważną. Polska prowadzi politykę migracyjną w aspekcie uchodźców i azylu, ale to, na co chcemy teraz zwrócić bardzo usilną uwagę, to aspekty społeczno-gospodarcze polityki migracyjnej i tymi właśnie kwestiami ma się zajmować zespół [ds. polityki migracyjnej]. Myślę, że będzie on już najbliższych tygodniach formalnie powołany w naszych strukturach rządowych" - powiedział Kwieciński w rozmowie z ISBnews w kuluarach Welconomy Forum w Toruniu. Agencja ISBnews jest partnerem medialnym Forum.

Zwrócił uwagę, że specjalny zespół ds. migracji będzie również prowadził działania wobec polskich imigrantów.

"Zespół będzie się zajmował sprawami społeczno-gospodarczymi, związanymi z migracją. Działania tego zespołu będą dotyczyły zarówno imigracji - w tej chwili mamy najwięcej imigrantów z Ukrainy, ale również będą dotyczyły kwestii naszych imigrantów, tj. Polaków, którzy wyjechali. Wobec nich będziemy prowadzić rozumną, dobrze zaplanowaną politykę, żeby wykorzystać ich potencjał. Zakres tej polityki będzie dotyczył np. przyciągnięcia ich z powrotem do kraju, czy wykorzystania faktu, że te osoby często prowadzą za granicą biznesy i mogłyby się również przyczynić do rozwoju naszego kraju" - wyjaśnił wiceminister.

d4j67zo

Wskazał, że napływem osób z zagranicy powinniśmy sterować poprzez właściwą politykę. Chodzi o rozwiązania prawne, jak również konkretne instrumenty wsparcia.

"Przez ostatnie lata - szczególnie dwa, trzy lata - notujemy wyraźnie zwiększony napływ imigrantów z Ukrainy. Napływ ten jest akomodowany jest w sposób elastyczny, płynny w szczególności przez nasz rynek pracy. Uważamy, że ten napływ możemy znacznie lepiej spożytkować dla naszej gospodarki" - dodał.

Podkreślił, że pracownicy z Ukrainy wypełniają istniejące luki na rynku pracy w Polsce. "Nasza gospodarka w tej chwili silnie rośnie, z drugiej strony mamy problemy demograficzne, więc jest to tego typu sytuacja - 'win - win', która może być sytuacją prowadzącą do korzyści zarówno dla nas, dla naszego państwa i gospodarki, jak i właśnie dla imigrantów" - stwierdził.

"Będziemy chcieli tworzyć zachęty do przyjazdu, pewne udogodnienia. W ramach rządu przygotowujemy podstawowe priorytety dla tej polityki migracyjnej i niedługo one będą przyjmowane przez rząd i prezentowane dla społeczeństwa. Staną się też one podstawą przygotowania programu działań przez rząd" - podsumował Kwieciński w rozmowie w ISBnews.

Wiceminister podkreślił, że zespół ds. polityki migracyjnej to także odpowiedź na otwarcie UE na imigrantów z Ukrainy i z Gruzji i wprowadzanie ruchu bezwizowego na skróconych limitach czasowych.

Renata Oljasz

(ISBnews)

d4j67zo

Podziel się opinią

Share
d4j67zo
d4j67zo