L4 po nowemu. Coraz bliżej rewolucji. Oto co ma się zmienić
Zgodnie z zapowiedziami koalicji rządzącej, trwają prace nad zmianami w zasadach wypłat świadczeń chorobowych. Jak zapowiadano jeszcze w trakcie ubiegłorocznej kampanii wyborczej, pracodawcy przestaną wypłacać chorobowe od pierwszego dnia trwania zwolnienia.
Nowe zasady wypłat zasiłku chorobowego. Rząd planuje zmiany w L4
oprac. PKI
07.04.2024 11:11
W najbliższym czasie przewiduje się znaczną przemianę w kwestii zwolnień lekarskich. W styczniu 2024 roku, rząd zaprezentował „informacje o planowanych kierunkach oraz harmonogramie prac ustawodawczych, które umożliwią finansowanie przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych zasiłków chorobowych od pierwszego dnia absencji pracowniczej”. Co to może oznaczać dla osób zatrudnionych?
Kiedy ZUS wypłaca zasiłek chorobowy? To propozycja rządu
Z danych przekazanych przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów wynika, że rządowy zamiar polega na zmodyfikowaniu obecnych przepisów dotyczących L4, dążąc do przyjęcia na siebie przez ZUS odpowiedzialności za wypłacanie świadczeń chorobowych już od pierwszego dnia nieobecności z powodu choroby.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
W co inwestuje Sebastian Kulczyk? Szczera rozmowa z prezesem KI Dawidem Jakubowiczem w Biznes Klasie
"Od teraz, ZUS będzie miał za zadanie wypłacać świadczenia chorobowe od momentu rozpoczęcia zwolnienia lekarskiego. W obowiązującym stanie prawnym, pracodawca pokrywa koszty zwolnienia lekarskiego do 33 dni rocznie, zaś w przypadku osób, które przekroczyły 50. rok życia, do 14 dni" - jak wskazuje komunikat KPRM.
Nowe zasady L4. Od kiedy? Jest wstępna data
Mimo ograniczonej ilości informacji o nowych zasadach dotyczących L4, już teraz Rada Ministrów zasugerowała orientacyjny termin wprowadzenia zasiłków chorobowych wypłacanych przez ZUS od pierwszego dnia nieobecności. Te zmiany "zostaną wprowadzone w życie począwszy od przyszłego roku", co oznacza, że mają zacząć obowiązywać od 2025 roku.