Ładowanie samochodu będzie krótsze. Orlen otwiera superszybką stację dla elektryków
Od środy działa już pierwsza stacja ładowania Orlenu o mocy 175 kilowatów. Na MOP-ie Machnacz Południe niedaleko Włocławka kierowcy samochodów elektrycznych mogą naładować baterię swojego pojazdu od 10 do 80 procent w około 20 minut. To o dwie trzecie szybciej niż na stacjach o standardowej mocy do 50 kilowatów.
Do tej pory Orlen instalował w Polsce stacje ładowania o mocy do 50 kW (ma ich ponad 300) i 50-150 kW (których jest 160). W środę na MOP-ie Machnacz Południe przy autostradzie A1 uruchomiona została najmocniejsza jak dotychczas stacja o mocy 175 kW.
Szybkie ładowanie
Została ona wyposażone w złącza zgodne ze wszystkimi dostępnymi na polskim rynku modelami samochodów elektrycznych - zapewnia Orlen. "Urządzenie pozwala naładować samochód od 10 do 80 proc. pojemności jego baterii w ok. 20 minut. To aż o dwie trzecie szybciej w porównaniu ze stacjami ładowania o standardowej mocy do 50 kW" - chwali się koncern w komunikacie.
I deklaruje, że do 2030 r. Grupa Orlen będzie miała co najmniej tysiąc stacji ładowania w Polsce, w tym kolejne superszybkie, o mocy 150-350 kW. Jak tłumaczy firma, informację o dostępności złączy na stacji można uzyskać, korzystając z aplikacji mobilnej Orlen Charge. Pozwala ona też na monitorowanie bieżącej sesji ładowania.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Finanse państwa w fatalnym stanie. "Z czasem wszyscy to odczujemy"
Orlen zapowiedział jednocześnie, że "podobnie jak wcześniej całe otoczenie rynkowe, wprowadzi także aktualizację cennika na ładowanie aut elektrycznych". Nowe ceny obowiązywać będą od 22 listopada. Przypomnijmy, że ostatnio podwyżki wprowadziły już takie firmy, jak PGE, Lotos i GreenWay.
Według danych Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych i Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego we wrześniu w Polsce było niemal 54,8 tysiąca samochodów, które mogą korzystać ze stacji ładowania. W tej liczbie 27,2 tysiąca to auta całkowicie elektryczne, a prawie 27,6 tysiąca - hybrydy plug-in.
Orlen stawia na wodór
"Rozszerzenie oferty o ultraszybkie ładowarki to odpowiedź na rosnące potrzeby klientów z rynku e-mobility" - tłumaczy Orlen w komunikacie. Koncern inwestuje też w wodór. Pod koniec października spółka poinformowała, że zbuduje trzy ogólnodostępne stacje tankowania wodoru w Poznaniu, Katowicach i Wałbrzychu. Dwie z nich mają być gotowe już w drugiej połowie przyszłego roku, a trzecia - na początku roku 2025. - Chcemy być liderem transformacji na rynku Europy Środkowej - deklarował w październiku prezes Orlenu Daniel Obajtek.
We wrześniu koncern dostał decyzję o pozytywnym rozpatrzeniu wniosku o ponad 60 mln zł bezzwrotnego dofinansowania z unijnego programu CEF Transport Alternative Fuels Infrastructure Facility na budowę ogólnodostępnych stacji tankowania wodoru w Bielsku-Białej, Gorzowie Wielkopolskim, Krakowie, Warszawie i Pile. Mają one zostać oddane do użytku w połowie 2025 r. Pierwsza stacja tankowania wodoru Orlenu została otwarta pod koniec czerwca tego roku w Krakowie.
Jeśli chcesz być na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami ekonomicznymi i biznesowymi, skorzystaj z naszego Chatbota, klikając tutaj