Lawina pozwów. Tysiące osób straci prawo do emerytury
Wielu pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach, takich jak kierowcy, ratownicy medyczni czy piloci, pracuje na kontrakcie. Niestety, kontrakt ten nie daje im prawa do tzw. pomostówki, czyli wcześniejszej emerytury.
Wszystko za sprawą nowelizacji ustawy o emeryturach pomostowych z 28 lipca 2023 r., która od 1 stycznia 2024 r. otworzy system na kolejne roczniki zatrudnionych w szczególnych warunkach czy charakterze - czytamy w "Dzienniku Gazecie Prawnej". Po wprowadzeniu zmian w przepisach, wielu pracowników złoży pozwy przeciwko firmom, z którymi podpisali kontrakty.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Kiedy umowa B2B, a kiedy etat? Oto podstawowa cecha stosunku pracy
Emerytury pomostowe. Oto kto może skorzystać
Pracownicy będą więc pozywać pracodawców o ustalenie istnienia stosunku pracy, by zyskać prawo do tego świadczenia - alarmuje "DGP". Obecnie powszechny wiek emerytalny wynosi 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Istnieją jednak pewne zawody, które mają prawo do wcześniejszego przejścia, nawet o pięć lat, na tzw. emerytury pomostowe.
Prezydent Andrzej Duda podpisał w sierpniu nowelizację ustawy o emeryturach pomostowych, która uchyla wygasający charakter tego świadczenia. Obecnie świadczenia te przysługują tylko tym osobom, które przed 1 stycznia 1999 r. wykonywały pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Większość znowelizowanych przepisów wejdzie w życie od 1 stycznia 2024 r.
Eksperci, z którymi rozmawiał "DGP", wskazują na orzecznictwo sądów w tej sprawie. Osoby zatrudnione na kontraktach, które niczym nie różnią się od umów o pracę, są uznawane za pracowników etatowych. Dodają jednak, że sprawy są skomplikowane i procesy mogą trwać nawet 2-3 lata. Największą grupę osób, które będą w sądach walczyć o pomostówki, są kierowcy i ratownicy medyczni - informuje dziennik. Zdaniem ekspertów, nie będą oni mieli żadnych problemów, by udowodnić, że pracowali na etacie.
Emerytura pomostowa jest dla tych osób, które wykonują prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Cechą charakterystyczną emerytur pomostowych jest ich przejściowy charakter. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej wskazuje, że stanowią one niejako pomost między świadczeniami nabytymi przed osiągnięciem wieku emerytalnego a prawem do emerytury przyznawanej na ogólnych zasadach systemu powszechnego.