Trwa ładowanie...

Lech Kaczyński trafi na polską monetę

Na rewersie zamiast orła Pałac Prezydencki oraz krzyż, po drugiej stronie - popiersie Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Taką kolekcjonerską srebrną monetę wypuszcza nowa spółka - Polska Mennica Narodowa. Do wybicia monet monet poświęconych ofiarom katastrofy pod Smoleńskiem przymierza się Narodowy Bank Polski, który produkt Polskiej Mennicy Narodowej nazywa krążkiem.

Share
Lech Kaczyński trafi na polską monetę
Źródło: Jupiterimages
d27pn97

Srebrny numizmat jest pierwszym z serii "Prezydenci Rzeczypospolitej Polskiej".
- Powstanie cała seria. Na monetach pojawią kolejni prezydenci, którzy zakończyli swoją kadencję, w odwrotnym porządku chronologicznym - zapewnia Łukasz Bartczak, prezes Polskiej Mennicy Narodowej S.A. Następne numizmaty mają się ukazywać raz na trzy miesiące.

Narodowy Bank Polski protestuje jednak przed nazywaniem produktu Polskiej Mennicy Narodowej monetą. "W związku z pojawieniem się informacji o wyemitowaniu przed spółkę Polska Mennica Narodowa srebrnego krążka zwanego >>numizmatem<< lub >>monetą<< z wizerunkiem prezydenta Lecha Kaczyńskiego, NBP przypomina: to Narodowemu Bankowi Polskiemu przysługuje wyłączne prawo emitowania znaków pieniężnych Rzeczypospolitej Polskiej. Znakami pieniężnymi emitowanymi przez NBP są banknoty i monety. Wszystkie żetony i medale określane pojęciami >>numizmat<< lub >>pieniądz lokalny<< nie są prawnym środkiem płatniczym w Polsce. Narodowy Bank Polski nie ma żadnego związku z tymi inicjatywami".

d27pn97

Warto podkreślić, że Polska Mennica Narodowa nie ma nic wspólnego z Mennicą Polską, która jako jedyna w Polsce bije monety na zlecenie Narodowego Banku Polskiego. To nie pierwszy przypadek, w którym firmy starają się wykorzystać nazwę państwowej spółki i niewiedzę klientów. Na rynku działa już Skarbnica Narodowa.

No właśnie. Nowy produkt nie jest typową monetą. Nie ma podanego nominału, jest więc numizmatem. Ten z Lechem Kaczyńskim to debiut firmy, która powstała pod koniec listopada. Polską Mennicę Narodową zawiązały Synopsis Polska (firma usługowo-doradczo-inwestycyjna), Internetowy Dom Handlowy (branża e-commerce) i jedna osoba fizyczna. Kapitał zakładowy to 100 tys. zł.

d27pn97

Bez zgody rodziny

Jak widać, nowy podmiot znalazł doskonały sposób na promocję. Informacja o nowej monecie obiega właśnie media. Sprzedaż odbywa się w atmosferze skandalu, bo numizmat wybity został bez zgody rodziny Lecha Kaczyńskiego.

Marta Kaczyńska, córka prezydenta Lecha Kaczyńskiego, jest zaskoczona informacją o tym, że Polska Mennica Narodowa sprzedaje pamiątkową monetę z wizerunkiem jej ojca, podała PAP. Nie wyklucza złożenia pozwu w tej sprawie.
- Uważam, że należało o to zapytać rodzinę, to oczywiste. Cała sytuacja jest dla mnie zaskoczeniem. Dowiedziałam się o tym przed chwilą. Wiadomo, w jakich czasach obecnie żyjemy, na wszystkim robi się pieniądze, nawet w tak okrutny sposób - podkreśliła.

Pytana przez dziennikarzy czy rozważa pozew w tej sprawie, odparła: - Myślę, że tak, ale zajmę się tym po powrocie do Polski.

IDH zasłania się prawem autorskim, które wyjątkowo zezwala wykorzystać wizerunek, jeśli wykonano go w związku z pełnieniem przez tę osobę funkcji publicznej. Jednak nie jedna gazeta, zasłaniająca się tym przepisem, przegrała już proces w sądzie.

d27pn97

Taka darmowa reklama może być spółce niezbędna. Niedawno zarząd GPW nie dopuścił do obrotu na NewConnect akcji Synopsis Polska. Internetowy Dom Handlowy także szykował się do wejścia na alternatywny rynek. W maju firma sprzedała akcje w ofercie prywatnej za 5 mln zł. Spółka tworzyła między innymi serwis bileteria.pl, który niedawno zawiesił działalność.

Jednak przedstawiciele firmy przekonują, że wybór padł na prezydenta zmarłego tragicznie w katastrofie smoleńskiej z zupełnie innych powodów.

- Zdecydowaliśmy się rozpocząć naszą działalność od emisji numizmatu przedstawiające wizerunek Prezydenta Kaczyńskiego ze względu na szacunek dla sprawowanego przez niego urzędu i chęć upamiętnienia jego dokonań politycznych - tłumaczy Łukasz Bartczak, prezes Polskiej Mennicy Narodowej S.A.

Zamówienia na numizmat przyjmowane są od 1 grudnia 2010 roku do wyczerpania nakładu. Wybitych zostanie jedynie 2000 sztuk numizmatu. W celu „zapewnienia możliwości zakupu (…) jak najszerszemu gronu odbiorców”, dystrybutor wprowadził ograniczenia w sprzedaży. Jedna rodzina może kupić jedną monetę.
Cena? 199 zł. Do kupienia tylko i wyłącznie w sklepie internetowym, który należy do Internetowego Domu Handlowego.

d27pn97

NBP nie gorszy

Narodowy Bank Polski zaplanował, że w przyszłym roku wybije monety kolekcjonerskie poświęcone ofiarom katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem. Wśród nich złotą poświęconą parze prezydenckiej Lechowi i Marii Kaczyńskim.
Jak powiedział w rozmowie z PAP Marcin Kaszuba z NBP, bank uzyskał zgodę rodziny tragicznie zmarłej pary prezydenckiej na wybicie takiej monety.

W kwietniu NBP wyemituje także dwie monety srebrne kolekcjonerskie - jedną upamiętniającą prezesa NBP Sławomira Skrzypka, drugą ku czci wszystkich ofiar katastrofy. Ponadto wyemitowana będzie także obiegowa moneta dwuzłotowa poświęcona ofiarom katastrofy.

d27pn97

Podziel się opinią

Share
d27pn97
d27pn97