Lekki wzrost cen pszenicy; wieprzowina coraz droższa - MRiRW
6.7.Warszawa (PAP) - W ostatnim tygodniu czerwca nieznacznie podrożała pszenica konsumpcyjna, przy spadku cen żyta i jęczmienia. Kolejny tydzień zwyżkują ceny mięsa wieprzowego -...
6.7.Warszawa (PAP) - W ostatnim tygodniu czerwca nieznacznie podrożała pszenica konsumpcyjna, przy spadku cen żyta i jęczmienia. Kolejny tydzień zwyżkują ceny mięsa wieprzowego - wynika z analizy Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
ZBOŻE
W dniach 22-28.06.br. według danych Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW pszenica konsumpcyjna w skupie podrożała o 0,5 proc. do 568 zł/t. Cena ta była o 4,4 proc. wyższa niż przed miesiącem, ale o 29 proc. niższa niż przed rokiem.
Wysoki poziom zapasów skutkuje dalszą obniżką cen skupu na rynku żyta konsumpcyjnego i jęczmienia paszowego. W dniach 22-28.06.br. żyto potaniało do 364 zł/t, a jęczmień do 422 zł/t, tj. odpowiednio o 1,4 proc. i o 3 proc. w porównaniu do poprzedniego tygodnia. Ziarno tych zbóż było też o ok. 2 proc. tańsze niż przed miesiącem. W odniesieniu do notowań sprzed roku ceny żyta były niższe średnio o 47 proc., a jęczmienia o 38 proc.
W ostatnim tygodniu czerwca przeciętna cena kukurydzy wynosiła średnio w kraju 690ázł/t i była o 0,9 proc. wyższa niż przed tygodniem i o blisko 15 proc. wyższa niż przed miesiącem. W odniesieniu do notowań sprzed roku ziarno to było tańsze o ok. 9 proc.
MIĘSO
Średnia cena skupu trzody chlewnej w Polsce osiąga kolejne rekordy. Jest to związane z pogłębiającym się spadkiem krajowej produkcji oraz wysokimi kosztami importu wieprzowiny, wynikającymi z kursu EUR/PLN.
Według danych MRiRW w ostatnim tygodniu czerwca br. za żywiec wieprzowy dostawcy przeciętnie otrzymywali 5,26 zł/kg.
Wákońcu czerwca br. ceny skupu bydła średnio osiągnęły poziom 5,12 zł/kg, o blisko 2 proc. wyższy niż w poprzednich tygodniach tego miesiąca, o 3 proc. wyższy niż w maju i o 20 proc. wyższy niż przed rokiem.
Względnie niewielkie zmiany wáodniesieniu do poprzedniego tygodnia odnotowano w skupie drobiu. W dniach 22-28.06.br. za kurczęta brojlery płacono średnio 3,76 zł/kg, a za indyki 5,31 zł/kg. Ceny indyków w ciągu miesiąca nie uległy istotnym zmianom, a kurcząt wzrosły oá6,6 proc. Jednocześnie żywiec drobiowy był o 14-19 proc. droższy niż rok wcześniej.
MIĘSO
W analizowanym okresie za odtłuszczone mleko w proszku średnio płacono 6,99 zł/kg, tj. o 1,4 proc. więcej niż w poprzednim tygodniu i o ok. 2 proc. więcej niż miesiąc wcześniej. W odniesieniu do cen sprzed roku OMP było tańsze o blisko 10 proc. (PAP)
bg/ gor/