Trwa ładowanie...
Dom Maklerski BOŚ
eurusd
15-01-2014 08:39

Lekkie umocnienie złotego, półroczne minima na CHF/PLN

Poranny, środowy handel na rynku złotego przynosi stabilizację kwotowań polskiej waluty po wczorajszym lekkim umocnieniu. Złoty wyceniany jest przez rynek następująco: 4,1402 PLN za euro, 3,0328 PLN wobec dolara amerykańskiego oraz 3,3517 PLN względem franka szwajcarskiego. Rentowności polskiego pozostają stabilne notując 4,354% w przypadku obligacji 10-letnich.

Lekkie umocnienie złotego, półroczne minima na CHF/PLNŹródło: DM BOŚ
d2bgsay
d2bgsay

Ostatnie kilkanaście godzin handlu na rynku złotego przyniosło oddalenie zagrożenia mocniejszej korekty na wycenie polskiej waluty. Początek handlu zwiastował pogłębienie poniedziałkowego, spadkowego ruchu, jednak późniejsza poprawa sytuacji m.in. na rynkach akcyjnych skutecznie wsparła zarówno złotego jak i polski dług. Nie zmienia to jednak szerszego układu na wykresach związanych z polską walutą, które sugerują, iż w przypadku pogłębienia spadków na rynku bazowym (związanych najprawdopodobniej z kolejnymi spekulacjami nt. szybkości ograniczania programu QE przez FED) złoty znów może znaleźć się pod presją wraz z pozostałymi walutami emerging markets. Skala ruchu spadkowego będzie najprawdopodobniej ograniczana przez solidne podstawy fundamentalne Polski, jednak można oczekiwać, iż pierwsza połowa roku przyniesie osłabienie polskiej waluty.

W trakcie dzisiejszej sesji GUS poda dane dotyczące inflacji w ujęciu CPI za grudzień. Rynek spodziewa się wskazania na poziomie 0,7% r/r, wobec 0,6% r/r uprzednio. Inwestorzy oczekują lekkiego wzrostu inflacji, jednak część uczestników wskazuje, iż będzie to zasługa głównie zmian w cenach paliw, a sama zmiana inflacji bazowej (czwartek) będzie marginalna. Teoretycznie więc wyższy odczyt CPI mógłby nieznacznie umocnić złotego, jednak praktycznie geneza ewentualnego wzrostu wskaźnika pozostaje klarowna, a dodatkowo stanowisko RPP ogranicza wpływ krajowych danych na notowania złotego.

Z rynkowego punktu widzenia złoty przeszedł w stan krótkoterminowej konsolidacji oscylując wokół 3,035 PLN za amerykańskiego dolara. W przypadku EUR/PLN obserwujemy kontynuację ruchu w kierunku 4,133 PLN. Natomiast w stosunku do franka złoty znalazł się na najmocniejszych poziomach od pół roku. W dużej mierze jest to zasługa odwrotu od szwajcarskiej waluty, co obserwowaliśmy m.in. na EUR/CHF.

Konrad Ryczko

d2bgsay

Analityk

Makler Papierów Wartościowych

Wydział Doradztwa i Analiz Rynkowych

Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

| Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został
sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty. |
| --- |

d2bgsay
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2bgsay